23 października 2020 r.
 Aktualnosci
01.03.2013; 08:43
Województwo Małopolskie: wsparcie dla Ziemi Myślenickiej
Myślenickie Towarzystwo Kultury otrzymało od Województwa Małopolskiego blisko 40 tyś złotych na realizacje w 2013 roku trzech projektów kulturalno – edukacyjnych. Żadne z myślenickich stowarzyszeń czy instytucji kultury nie otrzymało takiego wsparcia. Towarzystwo Kultury od chwili swojego powstania w 2011 roku jest liderem w pozyskiwaniu dodatkowych pieniędzy na działalność kulturalną i artystyczną w Gminie Myślenice. Przez dwa lata do kasy stowarzyszenia wpłynęło łącznie 100 tyś zł dotacji i grantów.
 

Jak wyjaśnia Piotr Szewczyk, prezes Myślenickiego Towarzystwa Kultury i dyrektor Zespołu „Ziemia Myślenicka” 24 tyś zł z tej puli trafią do Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” w ramach programu Kalejdoskop Małopolskiego Folkloru (17 tyś) finansowanego w ramach „Mecenatu Małopolski” i 7 tyś zł z programu Małopolska Nasz Region Nasza Szansa na udział Zespołu w międzynarodowym festiwalu. 15 tyś zł zostanie przeznaczonych na organizowany przez MTK Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami Jana Pawła II z programu „Małopolska Gościnna”.

- Prowadzona przez nas działalność opiera się przede wszystkim na pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy. Bez tego nie moglibyśmy realizować naszych projektów artystycznych. Oczywiście Gmina Myślenice dotuje nas w sposób satysfakcjonujący, ale to nie zwalnia nas z powinności zdywersyfikowania źródeł wsparcia – wyjaśnia Kamil Kmieciak, kierownik ds. gospodarczych ZPiT „Ziemia Myślenicka”.

Na jakie konkretnie cele zostaną wydane pieniądze? Zespół zakupi 25 kompletów strojów dziecięcych dla „Małej Ziemi Myślenickiej” z okazji przypadającego w 2013 roku jubileuszu 5-lecia powstania tej grupy, zaprojektowania zostanie gra planszowa dla dzieci pod roboczym tytułem „Krakowiacy i Górale: podróż po Małopolsce”. Grupa reprezentacyjna Zespołu weźmie udział w Światowym Festiwalu Folkloru w  Montréjeau. Już w maju wspólnie z Gminą Myślenice z inicjatywy Adama Barskiego odbędzie się 14 edycja Gwieździstego Zlotu Turystycznego.

- Cieszę się, że w już na początku roku trafiło do naszego stowarzyszenia tyle pieniędzy. Województwo Małopolskie dostrzega w Myślenicach potencjał i to jest bardzo zadawalające – mówi Mieczysław Kęsek, radny Województwa Małopolskiego.

Fot. Magdalena Zych

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.