23 października 2020 r.
 Aktualnosci
10.12.2012; 08:51
Porwali serca publiczności

Wiele już padło słów pochwały i zachwytu nad formą i kondycją artystyczną Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice – Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Jednak wobec dwudziestopięcioletnich dokonań tej grupy nigdy nie jest mało komplementów. Ziemia Myślenicka skończyła 25 lat, a właściwe 27. W tym roku przypada srebrna rocznica obecności Zespołu na scenach w kraju i za granicą. Wielkie widowisko prezentujące przekrojowo dorobek Zespołu oglądaliśmy przez trzy dni od piątku do niedzieli. W sumie 3 spektakle i ponad 1 500 widzów.

- To co przygotował Zespół przeszło moje wszelkie oczekiwania. Oczywiście słyszałem, że to świetni artyści, ale nie spodziewałem się takiego rozmachu i profesjonalizmu. Nie mamy w Myślenicach okazuj uczestniczyć w takich widowiskach. To już nie jest koncert, to za mało! To jest widowisko, spektakl. Bardzo jestem zadowolony – mówił tuż po koncercie Pan Kazimierz, którzy przeszedł pogratulować twórcom za kulisy.

Jubileusz zobowiązuje dlatego w programie koncertu oprócz premierowych choreografii i muzyki widzowie mogli sobie przypomnieć także najznakomitsze i najstarsze układy. Bez wątpienia należą do nich tańce narodowe: Krakowiak, Polonez czy Mazur. Ten ostatni otrzymał tytuł najlepszego Mazura na Ogólnopolskim Konkursie Tańców Narodowych. W wykonaniu grupy wokalno-tanecznej pieśni i tańce z okolic Wiśniowej przywołały na myśl początki „Ziemi Myślenickiej”, kiedy jej twórcy przemierzali powiat myślenicki w poszukiwaniu najciekawszych elementów tradycji muzycznej i tanecznej naszego regionu. Premiery wzbudziły zachwyt. Dynamiczne i jakże bliskie naszemu sercu pieśni i tańce górali żywieckich z widowiskowymi popisami chłopców i entuzjastycznym zaśpiewem dziewcząt. Wspaniałe, bogato zdobione kostiumy mieszczan żywieckich uwydatniły niezwykły charakter kolejnej premiery – pieśni i tańców z tego regionu. Niesłabnącą popularnością i szczerym entuzjazmem cieszą się kolejne występy członków Małej „Ziemi Myślenickiej”, czyli dziecięcego odpowiednika dużego Zespołu. Tutaj 65 młodych artystów w absolutny sposób zawładnęło sceną i sercami publiczności. Zabawy z turoniem, lajkonikiem czy śpiew krakowskich przekupek, w których rolę wcieliły się małe tancerki w widoczny sposób porwały widzów.

- Jesteśmy potężną grupą. Na koncertach mówiłem, że działamy jak jeden wielki organizm, w którym każda z części musi współdziałać razem. Bez tego nie ma żadnego efektu. Przy okazji tegorocznego widowiska dołączyła do nas blisko 40 osobowa grupa wychowanków Zespołu, to niezwykłe doświadczenie, że po latach przerwy mogliśmy się ponownie spotkać na scenie – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Zespołu „Ziemia Myślenicka”.

W 25 letniej działalności artystycznej Zespołu wiele było sukcesów. Najważniejsze z nich przypomniał na scenie Piotr Szewczyk, który podkreślał także jak w dość niezwykły sposób Zespół się rozwija. Cztery lata temu utworzono Małą „Ziemię Myślenicką”, a w ubiegłym roku dołączyła do niej kapela młodzieżowa złożona z najzdolniejszych uczniów i absolwentów szkoły muzycznej w Myślenicach. Zespół cały czas idzie do przodu starając się nadrobić zaległości z przed lat. W uznaniu tych wszystkich działań Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice wraz z Radą Miejską przekazali Zespołowi nagrodę jubileuszową. 85 000 zł na zakup nowych kostiumów (beskid żywiecki i mieszczanie żywieccy), a także na remont magazynu strojów, których Zespół posiada kilkaset.

- Pamiętam, jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych z Zespole było zaledwie 30 osób i mieliśmy problem, co dalej, jak Zespół w takie kondycji może funkcjonować. Na szczęście pojawiła się grupa pasjonatów, którzy wprowadzili Zespół na nowy poziom – poziom światowy. „Ziemia Myślenicka”, to autentyczna reprezentacja miasta. Duma i chluba – mówił Maciej Ostrowski przekazując czek z jubileuszową nagrodą.

Swoją nagrodę ufundował także Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal wraz z Zarządem Powiatu. Pieniądze zostaną wydane na zakup wyposażenia do magazynowania strojów: regały, szaf, drążki, itp. Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice  - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” udowodnił, że jest wartością bezcenną. Wpisaną tak mocno w pejzaż kulturalny Myślenic, że trudna nam sobie wyobrazić miasto bez jego obecności. Dostarcza wzruszeń, radości, daje powody do dumy. Sławi naszą okolicę, a przede wszystkim daje świadectwo zaangażowania, talentu i pasji jakim obdarzeni są wszyscy artyści związani z Zespołem. Życzymy wszystkim kolejnych sukcesów w kraju i za granicą i z niecierpliwością czekamy na kolejne widowiska.

 

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminny Myślenice Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” działa w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Generalny mecenat finansowy nad Zespołem sprawuje Miasto i Gmina Myślenic.

 

 

 ZOBACZ ZDJĘCIA Z JUBILEUSZU

Podziękowania
Składam serdeczne podziękowania wszystkim twórcom Zespołu byłym i obecnym instruktorom, kierownikom, współpracownikom oraz tancerzom, muzykom i wokalistom występującym na przestrzeni lat wraz z Ziemią Myślenicką. Składam także w imieniu całego naszego środowiska podziękowania Radzie Miejskiej oraz Burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu za zrozumienie dla naszych działań i okazywane wsparcie
finansowe i organizacyjne.
Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”
 Prezes Myślenickiego Towarzystwa Kultury 
Piotr Szewczyk

 

 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.