23 października 2020 r.
 Aktualnosci
11.07.2012; 15:05
Ziemia Myślenicka w czołówce najlepszych Zespołów
Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wrócił z 13th International Buyukcekmece Culture and Art Festival w Turcji, gdzie podczas światowego konkursu zespołów pieśni i tańca (International Golden Bridge Folk Dance and Music Contest) otrzymał nagrodę specjalną międzynarodowej rady  artystycznej (jury) za prezentowaną muzykę.  To w blisko 25 letniej historii grupy, obok nagranej w Kanadzie solowej płyty, największy międzynarodowy sukces. Tym istotniejszy, że zbiegł się z jubileuszem 25 – lecia działalności artystycznej Zespołu, który będziemy świętować już w grudniu tego roku. Zespół konkurował z 20 grupami z całego świata: Bułgaria, USA, Tajlandia, Jordania, Dubaj, Grecja, Brazylia, Indonezja, Tatarstan, Słowacja, Holandia, Hiszpania, Macedonia, Meksyk, Korea, Togo, Ukraina, Serbia oraz Turcja.  Koncert rozpoczynający festiwal obejrzała 30 tysięczna widownia zgormadzona w amfiteatrze i wokół telebimów postawionych w jego pobliżu. 
 
Ziemia Myślenicka wyjechała do Turcji pod koniec czerwca. Spędziła na festiwalu 10 dni dając w sumie 8 koncertów w tym jeden konkursowy. Przed jurorami zaprezentowano wiązankę pieśni i tańców Krakowiaków Wschodnich (choreografia: Wiesława Hazuka, muzyka: Andrzej Radzik), solowy występ kapeli polka „Poczkaj, poczkaj” (muzyka: Tomasz Pawlak), Krakowiaka (choreografia: Henryk Duda, muzyka: Andrzej Radzik) oraz pieśni i tańce inspirowane folklorem z centralnej Polski „Dyngus” (choreografia: Konrad Kowlaczyk, muzyka: Wojciech Knaś).
- Jestem niezwykle dumny, że nasz Zespół przywiózł tak ważne wyróżnienie. Budujemy w ten sposób wielką i wspaniała historię grupy. Z każdym rokiem stajemy się coraz bardziej rozpoznawalnym Zespołem na świecie. Z początkiem roku otrzymaliśmy najwyższą ocenę ekspertów Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, potem triumfowaliśmy tańcem w finale programu „Got to Dance – Tylko Taniec”, a teraz doceniono nas za muzykę i muzyków. Idziemy w dobrym kierunku – komentuje Piotr Szewczyk, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. 
Swojego zadowolenia nie kryje też Tomasz Pawlak wieloletni skrzypek w kapeli Zespołu, który podkreśla z kolei niezwykłą oryginalność prezentacji przygotowanych przez Zespół. Jak twierdzi połączenie muzyki, tańca i śpiewu, to rzadkość wśród grup z innych krajów. 
- Owszem zespoły śpiewają, ale u nas oprócz śpiewu całej grupy mamy jeszcze solistów, taniec przeplatany jest śpiewem, to buduje napięcie. Tym zachwyciliśmy w Kanadzie i jak widać także jurorów w Turcji.  Jestem dumny, że współpracuje z takimi muzykami. 
Podczas festiwalu Ziemia Myślenicka przygotowała także kulturalną prezentację Myślenic i Województwa Małopolskiego. Na specjalnym stoisku rozdawano materiały promocyjne, goście mogli założyć tradycyjne stroje z Małopolski, posłuchać oryginalnej ludowej muzyki, skosztować regionalnych przysmaków oraz zamienić się na chwilę w… Lajkonika. Podczas prezentacji panowała prawdziwa świąteczna atmosfera. Polska kultura, polskie barwy, muzyka i śpiew były obecne dosłownie w każdym zakątku  Buyukcekmece.
International Buyukcekmece Culture and Art Festival został uznany za najlepszy festiwal tego typu na świecie. A działająca przy UNESCO organizacja CIOFF zrzeszająca najlepsze grupy folklorystyczne na świecie przyznała mu najwyższe honory. Tym bardziej zdobyta przez „Ziemię Myślenicką” nagroda zyskuje na międzynarodowym znaczeniu. 
Nie ulega wątpliwości, że od kilku lat obserwujemy stały rozwój Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Zespół systematycznie wkracza do grona najlepszych osiągając sukcesy zarówno na polu komercyjnym, jak i we własnym środowisku.  Jest to tym bardziej satysfakcjonujące, że grupa w całości opiera się na talentach i zdolnościach młodzieży i dorosłych z naszego regionu, a kierownictwo artystyczne i organizacyjne współtworzą młodzi Myśleniczanie.
 
 

Udział Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" w Festiwalu był współfinansowany przez Gminę Myślenice oraz ze środków własnych Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie. 

 
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.