23 października 2020 r.
 Aktualnosci
10.06.2012; 16:08
Ziemia Myślenicka jedzie do Turcji
Reprezentacyjny Zespół  Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” już pod koniec czerwca wyrusza w kolejną daleką zagraniczną podróż. Tym razem artyści z Myślenic zatańczą w Turcji podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Sztuki Ludowej w  Büyükçekmece. Jest to największa impreza tego typu w Turcji i pierwsza wpisana na listę Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF działającej pod patronatem UNESCO. Festiwal ma charakter konkursowy, a obok Polaków  zmierzą się w nim: Bułgaria, USA, Tajlandia, Jordania, Dubaj, Grecja, Brazylia, Indonezja, Tatarstan, Słowacja, Holandia, Hiszpania, Macedonia, Meksyk, Korea, Togo, Ukraina, Serbia.
Program festiwalu jest bardzo wyczerpujący. Przez blisko 10 dni tancerze i muzycy zaprezentują się ponad dziesięciokrotnie w tym podczas przesłuchań konkursowych. Najlepszy zespół wybierze międzynarodowa komisja artystyczna złożona z zagranicznych ekspertów. 
- Podczas festiwalu zaprezentujemy tzw. „część krakowską” naszego programu, czyli te tańce i muzykę, które tradycyjnie wykonywało się Krakowie i jego okolicach. Będzie więc Krakowiak z hejnałem, tańce Krakowiaków Wschodnich i solo muzyczne kapeli – wyjaśnia Karolina Druzgała instruktor tańca i choreograf.
Za granice wyjedzie w sumie 20 tancerzy i 8 muzyków, czyli główna reprezentacja artystyczna. Przygotowania do festiwalu trwają nieprzerwanie od maja, czyli od chwili zakończenia programu „Got to Dance Tylko Taniec”.  Artyści szlifują formę, tak by zaprezentować się z jak najlepszej strony. 
- Myślę, że Zespół jest dobrze przygotowany do festiwalu. Pracowaliśmy nad formą przez długie miesiące – także podczas przygotowań do „Got to Dance”. Kilka lat temu miałem okazję uczestniczyć już w tym festiwalu z inną grupą i wiem, że to wymagająca impreza na światowym poziomie – komentuje Konrad Kowalczyk, odpowiedzialny za przygotowanie artystyczne „Ziemi Myślenickiej”.
Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Ludowej w  Büyükçekmece to duża i popularna turecka impreza. Każdego roku festiwal odwiedza ponad 30 tysięcy widzów i ponad 4 000 gości zagranicznych. Temu wydarzeniu oprócz prezentacji Zespołów tanecznych towarzyszą sympozja, konferencje naukowe oraz spotkania twórców. 
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.