23 października 2020 r.
 Aktualnosci
13.04.2012; 23:31
Ziemia Myślenicka zatańczy w półfinale show
Tego jeszcze nie było w polskiej telewizji. Są pierwsi i póki co wiedzie im się całkiem przyzwoicie. Nie bali się zaryzykować i pokazać! Spróbowali i udało się. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” (województwo Małopolskie) jest półfinalistą pierwszej polskiej edycji tanecznego show Polsatu: Got to Damce Tylko Taniec. Grupa reprezentuje taniec ludowy – czego do tej pory nie widzieliśmy w żadnym tanecznym programie.  Dla wielu tysięcy tancerzy, którzy w całej Polsce tańczą w Zespołach ludowych, to czas na wyjście z ukrycia - a przede wszystkim szansa na złamanie stereotypu, że folklor to obciach.
 
Młodzi artyści z Myślenic podjęli ryzykowne działanie. Taniec ludowy z tradycyjnymi figurami, krokami i strojami połączyli ze współczesną wersją muzyki folkowej zmiksowanej z perkusją, scratchami i D&B. Możliwości były dwie: kompletna porażka lub sukces. Połączenie to okazało się jednak strzałem w dziesiątkę. Zaskoczenia nie kryli jurorzy: Krystyna Mazurówna, Michał Malitowski, Joanna Liszowska i Alan Andersz, który występ „Ziemi Myślenickiej” skwitował krótko: „Nie jaram się tańcem ludowym, ale takie coś mogę oglądać na okrągło”. Do półfinału programu trafiło 30 wykonawców wyselekcjonowanych z ponad kilku tysięcy, którzy zgłosili się na castingi w całej Polsce. Będziemy ich oglądać w odcinkach na żywo, już od 20 kwietnia. Tancerze z Myślenic zaprezentują się w odcinku półfinałowym w piątek 27 kwietnia o godzinie 20.00. Jeśli spodobają się telewidzom i otrzymają wystarczającą ilość sms-ów zatańczą w finale programu 11 maja.
- To jest w ogóle nie wyobrażalne, że Zespół ludowy taki jak my z niewielkiej miejscowości gdzieś na południu Polski między Krakowem a Zakopanem zakwalifikował się do takiego programu. Nie trzeba być przecież ekspertem żeby zauważyć, że w telewizji prym wiodą raczej inne dyscypliny tańca, a nie ludowy. Tym bardziej jesteśmy zdeterminowani, żeby pokazywać folklor, jako trendy sposób na życie - komentuje Piotr Szewczyk, tancerz i dyrektor „Ziemi Myślenickiej”, autor choreografii do programu.
 
Na pytanie czym Zespół może zaskoczyć widzów Piotr Szewczyk uśmiecha się szeroko i mówi, że polski taniec ludowy dostarcza tyle możliwości, że z powodzeniem materiału starczy na kilka kolejnych edycji show. Ma też nadzieje, że w ślad za Zespołem z Myślenic pójdą inne grupy ludowe i pokażą wszystko to, czego oni sami nie zdążyli zaprezentować.  
 
O Zespole Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka
 
Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” powstał 25 lat temu. Koncertował na całym świecie, m.in. w Japonii, Indiach, Chinach, Kanadzie i wielu krajach europejskich. Ma w swoim dorobku m.in. płytę CD, którą nagrał w Kanadzie przy koprodukcji Brytyjskiej (w Polsce krążek dostępny jest w sieci Empik), brał udział w kilku zagranicznych programach telewizyjnych (Chiny, Bośnia i Hercegowina, Hiszpania) oraz niezliczonych koncertach krajowych W Zespole występuje łącznie 200 artystów - w wielopokoleniowych grupach. Mecenat finansowy nad Zespołem sprawuj Miasto i Gmina Myślenice.
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.