23 października 2020 r.
 Aktualnosci
13.08.2011; 14:46
TKB: jest się z czego cieszyć
Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z 30 państw, cztery tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków i ponad 50 godzin koncertów – wszystko to odbywa się w ramach trwającego w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Żywcu i Oświęcimiu 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wśród uczestniczących zespołów znalazł się także Reprezentacyjny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.
48. Tydzień Kultury Beskidzkiej to największa w kraju i jedna z największych folklorystycznych imprez na świecie. Festiwal oprócz formuły przeglądowej zawiera także prezentacje konkursowe w ramach: Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych (Ziemia Myślenicka reprezentowała Polskę w 2008 roku). Spotkania to z założenia impreza „wędrująca". Jak dotąd gościły ją u siebie trzy spośród pięciu estrad TKB: Wisła, Szczyrk i Żywiec. Tegoroczna edycja, podobnie jak ubiegłoroczna, odbyła się w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Polskę reprezentowały tym razem trzy Zespołu: „Świerczkowiacy” z Tarnowa, „Szczecinianie” ze Szczecina i „Isdebna” z Isdebnej. „Ziemia Myślenicka” występowała po za konkursem.
- W TKB uczestniczymy już po raz siódmy. Zawsze z przyjemnością wracamy na tę imprezę, bo to okazja do prezentacji Myślenic i naszego folkloru w naprawdę doborowym towarzystwie  – mówi Piotr Szewczyk z zespołu „Ziemia Myślenicka”.
Jak podkreśla Karolina Druzgała choreograf i tancerka Zespołu, to też okazja do tego by sprawdzić, jak publiczność ocenia program grupy z Myślenic. Zwraca uwagę na to, że powoli staje się tradycją fakt, że z przedpremierowe pokazy nowych choreografii i muzyki pokazywane są przez Zespół właśnie na TKB. W tym roku nie było inaczej. Przed festiwalową publicznością pierwsze sceniczne szlify zbierała wiązanka pieśni i tańców Lachów Sądeckich w debiucie choreograficznym Karoliny Druzgały.
Obecny TKB wywodzi się ze Święta Gór, imprezy która po raz pierwszy odbyła się w 1935 roku w Zakopanem i której celem było scalenie wszystkich szczepów góralskich w Polsce przez pielęgnowanie tradycji, wywodzących się ze wspólnego pnia.  Drugie Święto Gór odbywało się w Wiśle od 15 do 22 sierpnia 1937 roku pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową nie odbyło się Święto Gór w roku 1939. Do tradycji imprezy powrócono w Wiśle na początku lat sześćdziesiątych, pod nazwą Tydzień Kultury Beskidzkiej.
- Chciałem serdecznie podziękować wszystkim artystom, którzy przyczynili się do zakończonego sukcesem festiwalu, zwłaszcza zaś instruktorom: Aureli Bogackiej – Prokockiej, Karolinie Druzgale, Konradowi Kowalczykowi, Markowi Kluzie, Tomaszowi Pawlakowi za przygotowanie Zespołu do występów oraz Kamilowi Kmieciakowi za opiekę nad kostiumami – kończy Piotr Szewczyk.
Na tegorocznym TKB „Ziemia Myślenicka” zaprezentowała 45 minutowy program złożony z: Pieśni i Tańców Lachów Sądeckich, Pieśni i Tańców Krakowiaków Wschodnich, Pieśni i Tańców z okolic Wiśniowej, Pieśni i Tańców z Centralnej Polski „Dyngus”, przyśpiewek Mogilskich oraz krakowiaka. Zespół spędził na TKB cztery dni dając w sumie sześć koncertów w tym cztery pełnospektaklowe i dwa solowe chóru i kapeli. Artyści (45 osób) występowali na scenach w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Intensywne przygotowania do festiwalu trwały trzy miesiące , złożyło się na nie: 30 spotkań w sumie blisko 100 godzin na parkiecie. Na koncertach wykorzystano ponad 97 kostiumów z 5 różnych polskich regionów. Podczas jednego spektaklu Zespół zmieniał stroje trzykrotnie (czas na jedną zmianę około 5 minut). Publiczność, która obejrzała wszystkie koncerty, to około 1 800 osób.
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.