23 października 2020 r.
 Aktualnosci
20.12.2010; 17:44
Rok pełen sukcesów
Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zakończył ten rok z licznymi sukcesami artystycznymi. Mijające dwanaście miesięcy, to jeden z najważniejszych okresów w 25 letniej historii istnienia „Ziemia Myślenickiej”. Dzięki realizacji ambitnych projektów wizytówka Myślenic zdobyła uznanie nie tylko w kraju, ale także po za jego granicami, czego dowodem są słowa uznania płynące do Myślenic prawie z całego świata. Przez dwadzieścia trzy lata Zespół koncertował m.in. w w Finlandii, Jugosławii, Japonii, Niemczech, Francji, Węgrzech, Indiach, Serbii, Chinach, Bośni i Hercegowinie, Kanadzie i Hiszpanii.
 
Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” powstał w 1985 roku z inicjatywy Henryka Dudy i Jana Koczwary. Dziś, to najliczniejsza grupa artystów amatorów i profesjonalistów w całym Powiecie Myślenickim i jedna z największych w Małopolsce, z którą współpracują czołowi polscy eksperci ruchu folklorystycznego, m.in: prof. Konrad Kowalczyk, prof. Maria Osadzińska czy konsultanci: prof. Wiesława Hazuka i prof. Andrzej Radzik. W ostatnim czasie do grona pracowników zespołu dołączył także prof. Marek Kluza – kierownik chóru Opery Krakowskie, który w „Ziemi Myślenickiej” pracuje nad przygotowaniem wokalnym artystów. Kadra Zespołu, to także młode obiecujące talenty muzyczne i taneczne: Karolina Druzgała, absolwentka studium choreograficznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wynik celujący) odpowiedzialna za szkolenie taneczne, Tomasz Pawlak – student Akademii Muzycznej w Krakowie, skrzypek, akompaniator Zespołu.
 
- Dzięki doskonale dobranej kadrze o wysokich umiejętnościach i kompetencjach Zespół z każdym rokiem robi krok na przód czerpiąc artystyczne doświadczenia i przenosząc je do Myślenic. Nikt kilka lat temu nie pomyślałby, że uda nam się stworzyć „machinę”, instytucję, która swoją ofertą zainteresuje tak wielu wspaniałych ludzi. Dziś występuję z nami niespełna 130 artystów z ponad 6 godzinnym, zróżnicowanym programem, mamy ponad 400 kostiumów i trzy razy tyle dodatków (opieka nad kostiumami Natalia Wylegała i Kamil Kmieciak), w tym przez ostatnie pięć lat zakupiliśmy 5 nowych kompletów kostiumów (Łowickie, Rzeszowskie, Sądeckie, Kraków Wschodni, Księstwo Warszawskie) o łącznej wartości mniej więcej 250 tys. zł, a wszystko, to dzięki zewnętrznym formom dofinansowania, jakie każdego roku Zespół otrzymuje w ramach konkursów czy sponsoringu – chwali się Piotr Szewczyk, który od pięciu lat kieruje „Ziemią Myślenicką”.
 
Zespół, to także niezwykłe osobowości i talenty wśród samej młodzieży. Z „Ziemią Myślenicką” występują młodzi, sportowcy, naukowcy i społecznicy. Wśród tancerzy są osiągający wysokie wyniki zapaśnicy: rodzeństwo Tomasz i Robert Nosal, stypendyści Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”: Magdalena Mirochna i Dorota Wysocka, laureaci nagród w konkursach przedmiotowych: Urszula Szpakiewicz, studenci rozmaitych kierunków od medycyny począwszy na zarządzaniu czy kulturoznawstwu skończywszy oraz dorosłe osoby pracujące – różnych profesji i zawodów.
 
Od niespełna dwóch lat w „Ziemi Myślenickiej” występują najmłodsi adepci tańca. Z inicjatywy Piotra Szewczyka powstała Mała „Ziemia Myślenicka” z którą pracują Małgorzata Wątor, Sylwester Kordas i Piotr Szewczyk.
 
- Moim zamierzeniem było wprowadzenie takiego rozwiązania, żeby szkolenie w Zespole przebiegało na kilku etapach: z grupy dziecięcej do głównej grupy reprezentacyjnej – w kilkustopniowym nauczaniu tańca, muzyki i śpiewu. Dziś z powodzeniem udaje ma się to realizować. Plony takiej „piramidy” będziemy zbierać jednak za kilka lat. Brakuje nam wyłącznie grupy w dzieci w wieku szkoły podstawowej, ale tą uzupełnimy naborem w styczniu 2011. Także w okresie noworocznym rozpoczniemy bardzo intensywne zapisy do grupy taneczno – wokalnej, z głównym naciskiem na śpiew. Już dziś zapraszam wszystkich chętnych, którzy lubią śpiewać, a pod okiem specjalisty chcieliby rozwijać swoją pasję – kontynuuje Piotr Szewczyk.
 
Na wyjątkowe słowa uznania zasługuje także nazywana przez niektórych „sercem” Zespołu kapela ludowa prowadzona od przeszło piętnastu lat przez Aurelię Bogacką Prokocką. Z kapelą współpracują czołowi myśleniccy muzycy, studenci Krakowskiej Akademii Muzycznej i absolwenci Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie. Muzyce z powodzeniem realizują swoje artystyczne pasje koncertując z najlepszymi zespołami w Małopolsce i stanowiąc muzyczną elitę młodego pokolenia.
 
- Wydawałoby się, że w czasach, kiedy folklor nie może liczyć na popularność u nas jest odwrotnie. Mamy wielu chętnych, a to świadczy, że ludziom podoba się, to, co robimy. Zespół jest już nie tylko miejscem artystycznej kreacji, ale także, a może przede wszystkim, grupą przyjaciół, drugim domem, szkołą odpowiedzialności za siebie i innych – kończy Piotr Szewczyk.
 
Główny mecenat finansowy nad Zespołem sprawuje Miasto i Gmina Myślenice. Zespół pracuje w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
 
W imieniu kierownictwa oraz wszystkich członków składam wszystkim naszym sympatykom i współpracownikom najszczersze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Piotr Szewczyk Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.