23 października 2020 r.
 Aktualnosci
13.12.2010; 16:34
Ziemia Myślenicka: Sezon podsumowany
Ponad tysiąc osób obejrzało w ciągu dwóch dni (sobota i niedziela) niezwykły spektakl muzyki, tańca i śpiewu przygotowany przez artystów z Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice - Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka". Zespół, tradycyjnie już, zaprezentował się podczas dorocznych galowych koncertów z okazji zakończenia sezonu artystycznego. Zgodnie z chronologią, to już dwudziesty trzeci pełen sukcesów sezon.
 
Tegoroczne spotkanie z folklorem miało kilka ważnych dla Myślenic i samego zespołu dedykacji. Wśród nich najistotniejszy okazał się jubileusz pięciolecia współpracy samorządu Miasta i Gminy Myślenice z zagranicznymi partnerami z Węgier (Csopak) i Francji (Tinqueux), który zgromadził przedstawicieli obu miast wraz z delegacjami. Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć z tej okazji zarówno tradycyjne francuskie pieśni, jak i brawurowo wykonanego węgierskiego czardasza. Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" specjalnie dla gości z Węgier przygotował piosenkę węgierską, której wykonanie przyjęto owacjami na stojąco. Jubileuszowy koncert był okazją do wspomnień i uhonorowania wszystkich osób, które przez minione pięć lat kształtowały charakter i dynamikę współpracy.
- Zespół koncertował zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. W sobotę koncert w całości poświęciliśmy obchodom jubileuszowym. To nasz prezent dla przyjaciół z Węgier i Francji,  a mamy ich tam naprawdę wielu, zwłaszcza w Csopaku. Niedzielne widowisko, identyczne jak to sobotnie, miało już charakter otwarty dla wszystkich naszych widzów. Sala pękała  w szwach i dla artystów zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych był to wspaniały i motywujący widok - mówi Piotr Szewczyk, kierownik Ziemi Myślenickiej.
Na scenie można było zobaczyć przekrojowo program i wszystkie grupy wiekowe. Koncert rozpoczęto polonezem w wykonaniu najmłodszych tancerzy kontynuując dalej polonezem  i mazurem z okresu Księstwa Warszawskiego zatańczonych przez grupę reprezentacyjną i dalej na scenie prezentowały się kolejna grupa dziecięca, grupa młodzieżowa, chór, a całości towarzyszyła kapela ludowa. W sumie 130 osób. Podczas koncertu w niedzielę przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Piotra Biereznego ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach, który uległ ciężkiemu wypadkowi i wymaga kosztownego i skomplikowanego leczenia (uzbierano w sumie 2 763 zł). Widzów zachęcano także do wsparcia kolejnego wydania ksiązki "Pokonać Smoka" autorstwa Joanny Grzelki - Kopeć (więcej na ten temat na stronie zespołu: http://www.zpitzm.myslenice.pl/).
- Koncert zrobił na mnie ogromne wrażenie, piękne stroje, niezwykła dynamiczna choreografia i przygotowanie organizacyjne, sprawiły, że z wielką przyjemnością oglądałem, to, co przygotował Zespół. To prawdziwy skarb i wizytówka Myślenic -mówił za kulisami Mariusz Kuś z radia VOX.FM, który prowadził obydwa koncerty.
Podczas koncertu kierownik "Ziemi Myślenickiej" podsumował w kilku zdaniach, to co wydarzyło się przez ostatni rok. Była mowa o tournee do Kanady i udziale w Światowym Festiwalu Folkloru "Mundial des Cultures de Drummondville" oraz występach w Hiszpanii.
- Zakończyliśmy rok wielkim sukcesem. Udało nam się zaprezentować na ważnych światowych festiwalach i mimo iż nie uzyskaliśmy wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to pomocy finansowej udzielił nam Pan Stanley Rokicki i Władysław Kruczek, polonijni biznesmeni, Województwo Małopolskie, Marek Mikoś, Andrzej Maślerz i Józef Górka oraz sami członkowie Zespołu, co w rezultacie sprawiło, że w 70% sfinansowaliśmy wyjazdy na festiwale ze środków zewnętrznych - mówił Piotr Szewczyk.
Ten rok z całą pewnością był udany. Nie dość, że kadra Zespołu skutecznie poradziła sobie z pozyskiwaniem zewnętrznych, alternatywnych źródeł finansowania, to jeszcze sfinalizowano zakup 10 kompletów kostiumów sądeckich i muzyki do nowej wiązanki pieśni i tańców o wartości blisko 50 tyś zł ufundowanych przez prof. Jean Novak z San Francisco. Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" cały czas się rozwija stając się silną i solidną reprezentacją kulturalną całego naszego regionu.
 
zobacz zdjęcia na http://www.mietnow.pl/
 
podziękowania dla: Kierownika Artystycznego i choreografa Zespołu: prof. Konrada Kowalczyka; instruktora tańca i asystenta kierownika artystycznego: Karoliny Druzgały; chórmistrza i korepetytora śpiewu: prof. Marka Kluzy; kapelmistrza: Aurelii Bogackej Prorockiej; choreografa i instruktora grupy dziecięcej: prof. Marii Osadzińskiej; instruktora grupy dziecięcej: Małgorzaty Wątor; akompaniatora grup: młodzieżowej, reprezentacyjnej i wokalnej: Tomasza Pawlaka; akompaniatora grupy dziecięcej: Sylwestra Kordasa; konserwatorów i opiekunów kostiumów: Natalii Wylegały i Kamila Kmieciaka; wizażystką: Katarzynie Mnichowskiej i Elżbiecie Łatas, dyrektorowi szkoły podstawowej na Chełmie: Waldemar Kulpa (wypożyczenie kostiumów dla dzieci), dyrektorce przedszkola nr 6 Alicji Szlachetce (wypożyczenie kostiumów dla dzieci) Służby techniczne, które czuwały nad realizacją koncertu: realizacja dźwięku: Marek Hajto; realizacja światła: Marek Hajto i Jan Spórna; materiały promocyjne: Natala Nowacka; fotografom: Mieczysławowi Nowakowi i Michałowi Turczykowi; realizacja obrazu z kamery: Piotr Kulig; przygotowanie sali: Barbara Kmiecik.
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.