23 października 2020 r.
 Aktualnosci
02.08.2010; 09:32
Ziemia Myślenicka wróciła z Kanady

W dwudziestopięcioletniej historii Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, to pierwszy tak spektakularny międzynarodowy sukces naszej grupy – ocenia Piotr Szewczyk kierownik „Ziemi Myślenickiej”. Zespół wrócił ze Światowego Festiwalu Folkloru „Mundial des Cultures de Drummondville” w Kanadzie, gdzie występował przed ponad 300 tys. publicznością z całego świata.

Kilka słów o festiwalu

Mondial des Cultures to festiwal dla stylizowanych zespołów folklorystycznych, który odbywa się każdego lata na początku lipca w Woodyatt Park, w Drummondville -  mieście położonym w regionie Québec, około 1 godziny drogi od Montrealu. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1982. W ciągu jedenastu dni uroczystości, dziesiątki znanych artystów i zespołów folklorystycznych z całego świata uczestniczą w tym wydarzeniu, które przyciągnęło w tym roku ponad 300 000 widzów. Mondial des Cultures jest jednym z czterech największych festiwali folklorystycznych na świecie. Biorą w nim udział najlepsze Zespoły. Polska w trakcie 29 edycji była reprezentowana zaledwie 6 krotnie. Przez dwadzieścia osiem lat w imprezie uczestniczyło ponad 90 reprezentacji różnych krajów i 430 grup artystycznych z całego świata. W tym roku zaprezentowały się takie kraje jak: Algieria, Burundi, Kanada, Ekwador, Finlandia, Francja, Indonezja, Martynika, Polska, Puerto Rico, Portugalia, Rumunia, Rosja i Turcja.

Artystyczny sukces

- Przed wyjazdem miałem pełno obaw czy sprostamy oczekiwaniom organizatorów, a przede wszystkim czy spodobamy się publiczności w Kanadzie. Szybko jednak moje wątpliwości się rozwiały. Każdy nasz koncert był nagradzany ogromnymi brawami i entuzjazmem. Dochodziło do takich sytuacji, że rozdawaliśmy autografy, udzielali wywiadów do telewizji, w tym do Chińskiej TV – chwali się Piotr Szewczyk. „Ziemia Myślenicka” znalazła się w wyróżnionym gronie 4 zespołów, które nagrały profesjonalną płytę CD z własnym repertuarem muzycznym oraz dały pełnospektaklowy koncert w teatrze. Komisja artystyczna akredytowana przy festiwalu wybrała najlepsze grupy. Takie wyróżnienie, to bardzo duże uznanie dla Zespołu. Oznacza, bowiem, że poziom wykonawczy jest bardzo wysoki. Organizatorzy w ten sposób doceniają najlepszych. W prestiżowym gronie znalazły się grupy z: Polski, Ekwadoru, Rosji i Kanady. W ramach wymiany artystycznej Polska grupa wraz z artystami z Ekwadoru przygotowała wspólną prezentację sceniczną, w której oba Zespoły występowały razem na scenie. Polacy wraz z Ekwadorczykami zatańczyli poloneza w choreografii Konrada Kowalczyka, natomiast grupa z Ekwadoru wykonała wspólnie z Polakami tradycyjny taniec Mama Juana. - To było dla nas niezwykłe przeżycie. Mogliśmy poznać tańce z Ekwadoru, a jednocześnie nauczyć i zapoznać Ekwadorczyków z naszą rodzimą kulturą. Oprócz warsztatów z Ekwadorem mieliśmy także zajęcia z grupą Mackinaw z Kanady – mówi Piotr Szewczyk. 

Koncerty, koncerty

W trakcie niespełna trzytygodniowego pobytu Zespół dał ponad 25 koncertów występując na trzech różnych scenach. Większość koncertów połączona była z interakcjami z publicznością, gdzie Polska grupa uczyła polskich tańców i popularnych piosenek ludowych. - Na festiwalu zaprezentowaliśmy przede wszystkim folklor krakowski, który jest nam najbliższy. Naszym zadaniem oprócz prezentacji artystycznej była także promocja Myślenic i Województwa Małopolskiego. Przy okazji wszystkich koncertów podkreślaliśmy, że jesteśmy oficjalną reprezentacją Województwa Małopolskiego i Gminy Myślenice. Rozdawaliśmy także materiały promocyjne na temat naszego regionu – wyjaśnia Piotr Szewczyk. Widzą do gustu przypadły polskie stroje ludowe. „Ziemia Myślenicka” zabrała ich do Kanady ponad 300. Średnio podczas jednego koncertu członkowie zespołu przebierali się 4 razy. To robiło ogromne wrażenie na widzach. Z czerwonego kostiumu z regionu Krakowa Wschodniego zmieniano na błękitne stroje z ziemi rzeszowskiej. Barwne i dynamiczne widowisko było dla publiczności ogromnym przeżyciem. Pełnospektaklowe koncerty nagradzane były brawami na stojąco. Królem wszystkich prezentowanych tańców był oczywiście Krakowiak poprzedzony hejnałem, natomiast pieśni i tańce regionu Krakowa Wschodniego wzbudzał najwięcej zachwytu i aplauzu.

Finansowanie wyjazdu

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Senatora RP Stanisława Bisztygi znalazł się prywatny sponsor, który wpłacił na rzecz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” pieniądze umożliwiające realizację tak wielkiego przedsięwzięcia. Potencjał promocyjny wyjazdu dostrzegło Województwo Małopolskie, które przekazało na ten cel kilkanaście tysięcy złotych w ramach programu „Małopolska nasz region nasza szansa”.  Udało się namówić sponsorów indywidualnych. Uzbierano w sumie 80% kosztów całego projektu. Brakujące 20% dołożyła Gmina Myślenice. - Cieszę się z takiego wyniku finansowego. Udało nam się od prywatnych sponsorów i z wpłat uczestników uzbierać prawie całą kwotę na wylot do Kanady. Dziękuje szczególnie burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu i senatorowi Stanisławowi Bisztydze, że po raz kolejny w nas uwierzyli i umożliwili nam promocję naszej kultury w Kanadzie. Dziękuje bardzo w imieniu całego Zespołu – kończy Piotr Szewczyk.

Katarzyna Maria Zaczek, tancerka

 

Festiwal w Kanadzie, to mój kolejny wyjazd na międzynarodowym przegląd zespołów folklorystycznych. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłam w Kanadzie. To faktycznie największy festiwal na świecie. Obsługuje go ponad 2 tys. pracowników – w większości wolontariuszy. To ogromna logistyka i przedsięwzięcie. Gigantyczne sceny wyposażone w najlepszy sprzęt akustyczny. Przede wszystkim jednak doskonale wyselekcjonowane – najlepsze zespoły z całego świata.

 

Jakub Ostafin, tancerz

 
Festiwal w Kanadzie był dla mnie ogromnym przeżyciem. Wszyscy bardzo się staraliśmy żeby wypaść jak najlepiej i wzorowo reprezentować naszą kulturę ludową. Było ciężko – zwłaszcza przez towarzyszące nam upały i zmianę strefy czasowej, ale daliśmy radę. Podczas pobytu w Kanadzie poznałem wielu wspaniałych artystów z różnych Zespołów. To była okazja do wymiany kulturalnej. Cieszę się, że mogłem reprezentować nasz kraj na tak ważnym światowym wydarzeniu.  Teraz przed nami dwa festiwale w Hiszpanii – mam nadzieje, że zakończą się takim samym sukcesem.

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.