23 października 2020 r.
 Aktualnosci
08.06.2010; 16:21
Ziemia Myślenicka leci do KANADY i HISZPANII
Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” leci do Kanady. To kolejna po Japonii, Indiach i Chinach daleka wyprawa Zespołu z Myślenic. Na tym jednak nie koniec. Jeszcze w tym roku „Ziemia Myślenicka” będzie koncertować w Hiszpanii podczas jednego z najważniejszych w Europie festiwali folklorystycznych dla zespołów stylizowanych z całego świata. Udział „Ziemi Myślenickiej” w obydwu festiwalach jest współfinansowany przez samorząd Miasta i Gminy Myślenice, Województwo Małopolskie, Firmę Bazalt Devlopment, sponsorów indywidualnych oraz samych uczestników.

 

 
Udział w Światowym Festiwalu Folkloru – Mondial des Cultures de Drummondville w Kanadzie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii artystycznej Zespołu. Festiwal ten jest bowiem jednym z 4 najbardziej prestiżowych imprez tego typu na całym świecie, a do udziału w nim zapraszane są najlepsze grupy z całego świata. Weryfikacja jest bardzo złożona i trwa kilka miesięcy.
- Nasze zgłoszenie przechodziło ponad 12 miesięczną weryfikację i opierało się m.in. na materiałach filmowych, które oceniała komisja artystyczna. W sumie wysłałem trzy różne płyty z filmami nagranymi na przestrzeni 12 miesięcy. Chodziło o to, żeby komisja miała jak najaktualniejszy obraz naszego programu muzycznego i tanecznego – wyjaśnia Piotr Szewczyk, kierownik „Ziemi Myślenickiej”.

                                                                                                                Pieniądze, pieniądze

Udało się. Z Kanady przyszło zaproszenie. Zaczęły się  starania o pieniądze. Organizacja takiej wyprawy jest bowiem bardzo kosztowna, a Zespół nie dysponuje żadnymi specjalnymi  środkami na organizację tego typu wyjazdów. Szefostwo „Ziemi Myślenickiej” przygotowało odpowiednie wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tu jednak się nie powiodło i minister nie zdecydował o przyznaniu dofinansowania. Szanse na wyjazd nie zostały jednak przekreślone. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Senatora RP Stanisława Bisztygi znalazł się prywatny sponsor, który zadeklarował wpłatę w wysokości, o jaką starano się w Ministerstwie Kultury. Potencjał promocyjny wyjazdu dostrzegło Województwo Małopolskie, które przekazało na ten cel kilkanaście tysięcy złotych. Udało się namówić sponsorów indywidualnych. Uzbierano w sumie 80% kosztów całego projektu. Brakujące 20% dołożyła Gmina Myślenice. Pieniądze zostały zabezpieczone. Można dalej działać. Sceny w Kanadzie czekają na Ziemię Myślenicką.
- Cieszę się z takiego wyniku finansowego. Udało nam się od prywatnych sponsorów i z wpłat uczestników uzbierać prawie całą kwotę na wylot do Kanady. Hiszpanię w 100% sfinansowaliśmy z wpłat członków Zespołu i zaoszczędzonych pieniędzy – mówi Piotr Szewczyk.

Światowy festiwal i światowe zespoły

Mondial des Cultures to festiwal dla stylizowanych zespołów folklorystycznych, który odbywa się każdego lata na początku lipca w Woodyatt Park, w Drummondville -  mieście położonym w regionie Québec. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1982, po tym jak członków zespołu ludowego Mackinaw z Drummondville uczestniczyli w podobnym festiwalu w Dijon we Francji. W ciągu jedenastu dni uroczystości, dziesiątki znanych artystów i zespołów folklorystycznych z całego świata uczestniczą w tym wydarzeniu, które przyciągnęło w ostatnich latach średnio ponad 300.000 widzów. Roczny budżet imprezy wynosi 2,2 mln dolarów kanadyjskich. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę CROP w 2007 roku korzyści z organizacji festiwalu wyniosły 16,7 mln dolarów. Mondial des Cultures jest jednym z czterech największych festiwalach folklorystycznych na świecie. Biorą w nim udział najlepsze Zespoły. Polska w trakcie 28 edycji była reprezentowana zaledwie 6 krotnie. Przez dwadzieścia osiem lat w imprezie uczestniczyło ponad 90 reprezentacji różnych krajów i 430 grup artystycznych z całego świata. W tym roku zaprezentują się takie kraje jak: Algieria, Burundi, Kanada, Ekwador, Finlandia, Francja, Indonezja, Martynika, Polska, Portoryko, Portugalia, Rumunia, Rosja i Turcja.
- Zespoły stylizowane, to takie grupy, które czerpią inspirację z polskiego folkloru  tanecznego i muzycznego  łącząc w ten sposób elementy baletu klasycznego z tradycyjnymi krokami ludowymi. Podobnie rzecz wygląda z muzyką. Staramy się oczywiście jak najwierniej oddać charakter ludowy, ale nasze choreografie i muzyka opierają się właśnie na stylizacji – kontynuuje Piotr Szewczyk.
Honorowy patronat nad udziałem Zespołu w festiwalu w Kanadzie sprawuje Jego Ekscelencja Pan Zenon Kosiniak-Kamysz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie. Ziemia Myślenicka podczas festiwalu będzie mieć oficjalny status reprezentacji Województwa Małopolskiego i Gminy Myślenice.

Hiszpania i towarzystwo najlepszych artystów

W Hiszpanii Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” weźmie udział w dwóch festiwalach w
XXXVIII enes Jornades Internacionals de Catalunya w Barcelonie i w Gala Folklórica Internacional de Ronda w Maladze.  Ponadto zaprezentuje się jako jedyny Polski zespół folklorystyczny podczas Dni Katalonii w Krakowie. Koncert odbędzie się na Krakowskim Rynku, a „Ziemia Myślenicka” wystąpi obok takich uznanych zespołów jak „Cracovia Danza”.  W wyjeździe do Hiszpanii weźmie udział 40 artystów. Oba hiszpańskie festiwale, są najważniejszymi imprezami ludowymi w Hiszpanii i liczącymi się w Europie wydarzeniami.
- O kwalifikację na te festiwale rywalizowało kilka Zespołów m.in. z Lublina i Krakowa. Organizatorzy zdecydowali o nas, choć wiem, że były w tej sprawie protesty. Mimo tego komisja podtrzymała swoją decyzję i dała nam szansę – mówi Piotr Szewczyk.

Promocja Myślenic i regionu

Udział Ziemi Myślenickiej w festiwalach w Kanadzie i Hiszpanii, to doskonała okazja do promocji walorów kulturalnych i turystycznych Myślenic i całego naszego regionu. Spotkania z innymi zespołami, relacje prasowe i telewizyjne, a przed wszystkim bezpośredni kontakt sprawiają, że o Myślenicach głośno jest na całym świecie. Dzięki takim imprezom Myślenice i Małopolska stają się rozpoznawalne na całym świecie, co zawdzieczamy  bogatemu i profesjonalnemu dorobkowi artystycznemu. To dobrze świadczy o naszym mieście. Jesteśmy obecni na prestiżowych międzynarodowych imprezach - to duże wyróżnienie.

 
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.