23 października 2020 r.
 Aktualnosci
04.05.2010; 15:04
Myślenice dla Polonii

Ukochany kraj umiłowany kraj

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” po raz kolejny zaskoczył tłumnie zgromadzoną w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu publiczność. Przygotowane widowisko, w którym udział wzięły zespoły z Myślenic, Pcimia i Lwowa wzruszyło wielu widzów. Popłynęły dumne i radosne łzy. Artystów nagrodzono brawami na stojąco, a gratulacji nie brakowało końca.  Koncert pn. „Ukochany kraj umiłowany kraj” dedykowany był Polonii i Polakom za granicą w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na scenie wystąpili nasi rodzimi artyści, a także twórcy polskiego pochodzenia mieszkający na co dzień na Ukrainie. Tancerze i muzycy z Lwowa tworzący Zespół „Weseli Lwowiacy” przyjechali na specjalne zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. W Myślenicach spędzili 4 długie dni, które poświęcili na przygotowania i próby do koncertu. Na scenie zeprezentowali mazura szlacheckiego oraz lwowskie pieśni i tańce. Żywiołowe melodie i humorystyczny tekst sprawiły, że widzownie na chwile przenieśli się do Lwowa. Niewiele jest miast na świecie, którym poświęcono by tyle ballad, kupletów i piosenek, a których treścią jest nie tylko historia, czy też piękno geograficznego usytuowania, ale życie i obyczaje jego mieszkańców: Polaków i Ukraińców. - Koncert był wyjątkowo piękny. Jestem pod głębokim wrażenie. Przyszłam razem z wujkiem, który od 40 lat mieszka w USA. Widziałam u niego łzy. To piękne, co przygotowała „Ziemia Myślenicka” – mówi Natalia Wylegała.

Polska ukryta w muzyce

Podczas trwającego ponad 120 minut widowiska nie brakowało chwil niezwykłych uniesień i demonstracji patriotyzmu czy miłości do ojczyzny. Ze sceny padło wiele ważnych i potrzebnych słów. Specjalnie na te okazję Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” przygotował nowe opracowania muzyczne i wokalne z najpiękniejszymi polskimi pieśniami o ojczyźnie. Ich autor – Wojciech Knaś zapisał w nutach najpiękniejsze Polskie uczucia. Koncert rozpoczęto wzruszającą projekcją filmową z podkładem muzycznym Andrzeja Rosiewicza. Minutą ciszy uczczono wszystkie ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu, a profesor Józef Wróbel – wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wspominał tragicznie zmarłego Marszałka Macieja Płażyńskiego, który miał być gościem honorowym koncertu. - Los sprawił, że nie ma dziś z nami Pana Marszałka. Miał być, tu na sali w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sporu. W imieniu naszego stowarzyszenia dziękuje za ten piękny koncert to ważne wydarzenie dla wszystkich członków Polonii na całym świecie – mówił prof. Wróbel. Dzięki zróżnicowanym prezentacjom widzowie mogli zobaczyć różne oblicze folkloru. Zarówno to w formie artystycznie opracowanej, jak również w wykonaniu autentycznym, które przygotowali członkowie Zespołu Regionalnego „Pcimianie”. W każdym z tych występów bije jednak Polskie serce. Ludzi dumnych i świadomych bogactwa kultury ludowej.

Skąd pomysł na taki koncert?

Jak podkreśla Piotr Szewczyk, kierownik „Ziemi Myślenickiej” to potrzeba odwdzięczenia się wszystkim tym osobom, które bardzo często, w trudnych realiach podtrzymują Polskie dziedzictwo narodowe za granicą. To pierwsza tego typu inicjatywa zrealizowana w Myślenicach. - Doceniam pracę Zespołu „Ziemia Myślenicka” i jestem dumny, że mamy w Myślenicach taką grupę. Pomysł koncertu i jego dedykacja, to ważne uzupełnienie naszego lokalnego patriotyzmu – mówi Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic. Koncertem chciano także uczcić jubileusz XX lat działalności i pracy Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Vistula” z San Francisco (USA), którego założycielką jest prof. Jean Novak. Przypomnijmy, że Jean Novak jest fundatorką strojów dla ZPiT „Ziemia Myślenicka”, a także wspiera działalność Regionalnego Zespołu „Pcimianie” oraz Zespołu „Weseli Lwowiacy”. - Nierzadko zdarza się, że podchodzą do nas ludzie mieszkający daleko od Polski, ale mocno związani z naszym krajem. Zazwyczaj są to potomkowie wyjeżdżających przed laty emigrantów uciekających przed wojną czy totalitaryzmem. Witają nas łamaną polszczyzną ze łzami w oczach. Podziwiają stroje muzykę, wspominają opowieści o Polsce – mówi Karolina Druzgała, tancerka zespołu i instruktor tańca.

Wyróżnienie od Senatu

Koncert specjalnym patronatem i opieką objął Andrzej Person – przewodniczący komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ogromnym wyróżnieniem dla całego Zespołu i wszystkich organizatorów koncertu był specjalny list przygotowany przez Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. List odczytał Senator Stanisław Bisztyga, który przy okazji koncertu reprezentował zarówno Pana Marszałka Borusewicza, jaki i cały Senat Rzeczypospolitej Polskiej. - Gratuluje tak wspaniałego koncertu. To niezwykłe wydarzenie. Cieszę się, jako Polak i Myśleniczanin, że jestem świadkiem tak wielkiego przywiązania do ojczyzny. Nasi przyjaciele z Lwowa śpiewali, że jak się urodzić, to tylko we Lwowie, a ja powiem Państwu, że jak się urodzić to tylko w Myślenicach wśród tak wspaniałych ludzi – mówił do widowni Senator Bisztyga. Podczas koncertu na ręce Piotra Szewczyka Senator Stanisław Bisztyga złożył okolicznościowy medal w uznaniu zasług kierownika „Ziemi Myślenickiej” i całego Zespołu dla promocji polskiego dziedzictwa narodowego i opieki nad kulturą polonii i polaków za granicą. To pierwsze tego typu wyróżnienie, które „Ziemia Myślenicka” otrzymała w swojej 25 letniej historii. Wcześniej, bo w 2007 roku Zespół otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” to największa grupa artystyczna działająca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. W 6 grupach pracuje około 150 artystów amatorów i zawodowców. Zespół koncertuje na całym świecie. Latem tego roku weźmie udział w Światowym Festiwalu Folkloru w Kanadzie oraz w dwóch festiwalach w Hiszpanii. Mecenat generalny oraz sponsoring sprawuje Miasto i Gmina Myślenice.

prof. Jean Novak, San Francisco

 

Zespół, który założyłam 20 lat temu dziś połączył kolejne miejsca i kolejnych ludzi „Vistula” dała nowy początek współpracy Myślenic, Pcimia i Lwowa. Cieszę się, że organizatorzy koncertu sprostali temu wielkiemu przedsięwzięciu i wzbudzili w nas najgłębsze uczucia Polskości. Jestem dumna, że mogę być w Myślenicach razem z moimi przyjaciółmi, którzy razem ze mną przez wszystkie te lata tworzyli Polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Vistula” w San Francisco (USA). Zespołowi „Ziemia Myślenicka” dziękuję za wspaniałą atmosferę i przyjęcie.

 

 

 

Edward Sosulski, Lwów

 
Dziękuje serdecznie organizatorom koncertu za zaproszenie do Myślenic. Występ przed Państwem był dla nas prawdziwym wyróżnieniem. Jesteśmy Polakami mieszkającymi na Ukrainie. Zawsze chętnie wracamy do kraju naszych ojców. To wspaniały pomysł i piękna narodowa uroczystość. Mam nadzieję, że wrócimy jeszcze do Myślenic. Dziękuje Panu Piotrowi Szewczykowi za ogromną życzliwość oraz zorganizowanie naszego pobytu i opiekę nad grupą.

 

 

 

Piotr Szewczyk, Myślenice

 
Przygotowanie tego koncertu było bardzo trudne. Kosztowało nas to – i mnie osobiście wiele pracy, ale warto było podjąć to wyzwanie. Widziałem łzy na twarzach wielu widzów, to były łzy wzruszenia i dumy, że jesteśmy Polakami. Po koncercie odebrałem wiele gratulacji. Zawsze będę jednak podkreślał, że wszystkie nasze dokonania, to praca całego Zespołu oraz niezwykłe zaangażowanie wspaniałej kadry instruktorskiej na czele z prof. Konradem Kowalczykiem – szefem artystycznym „Ziemi Myślenickiej”. Dziękuje za pomoc i zapraszam na nasze kolejne występ. Najbliższe koncerty galowe już 4 i 5 grudnia 2010.

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.