1 grudnia 2020 r.
 Aktualnosci
24.02.2010; 18:51
Stroje Lachów Sądeckich dla Zespołu

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” podpisał umowę na zakup 10 kompletów kostiumów Lachów Sądeckich. To spełnienie marzeń kierownika Zespołu Piotra Szewczyka, który od trzech sezonów starał się pozyskać środki finansowe niezbędne do zakupu strojów.

- Udało się! Moje starania nie poszły na marne, znalazł się niezwykły sponsor, który zdecydował się  zakupić na rzecz Zespołu 10 kompletnych strojów męskich i damskich. W normalnych realiach nie moglibyśmy sobie pozwolić na taki zakup, a przede wszystkim na taki wydatek – mówi Piotr Szewczyk, kierownik „Ziemi Myślenickiej”. Kim jest tajemniczy sponsor? To prof. Jean Novak z San Francisco (USA), która po grudniowym koncercie zobowiązała się zakupić stroje. Wszystkie formalności związane z podpisaniem umowy z wykonawcą strojów trwały od stycznia do lutego 2010 roku. Obecnie kostiumy są w przygotowaniu. Ich uszyciem zajmuje się pracownia krawiecka „Kundzia” z Chełmna. Uroczyste przekazanie kostiumów i premiera nowego programu taneczno muzycznego Lachów Sądeckich odbędzie się na dorocznym galowym koncercie Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice – Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zaplanowanym na grudzień 2010 rok. Wcześniej jednak będzie można zobaczyć  inny projekt artystyczny „Ziemi Myślenickiej”. Już. 2 maja 2010 roku na specjalnym jubileuszowym koncercie Zespół zaprezentuje widowisko dedykowane członkom i kierownictwu Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Vistula” z San Francisco z okazji jubileuszu 20 lecia. Koncert będzie miał ponadto charakter hołdu dla wszystkim ludzi kultury, którzy w środowiskach polonijnych na całym świecie, pracują na rzecz polskiej kultury ludowej  - wyjaśnia Piotr Szewczyk. Do udziału w koncercie, który odbędzie się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a jego scenariusz przygotowali: prof. Jean Novak, Konrad Kowalczyk i Piotr Szewczyk zostały zaproszone inne Zespoły: grupa wychowanków Zespołu „Vistula”, Polonijny Zespół „Weseli Lwowiacy” z Lwowa, Zespół Regionalny Pcimianie oraz artyści indywidualni. - Już w styczniu rozpoczęliśmy przygotowania do tego koncertu. Zaprezentujemy repertuar, który ma ogromne znaczenie sentymentalne i artystyczne wśród Polonii. Będzie to połączenie tradycyjnych środków wyrazu artystycznego wraz z nowoczesną techniką multimedialną. Całość widowiska będzie oczywiście oparta na Zespole „Ziemia Myślenicka” - wyjaśnia Konrad Kowalczyk, współtwórca koncertu i autor choreografii. Niestety wszystko wskazuje na to, że na koncercie w maju nie uda się zaprezentować „Ziemi Myślenickiej” nowego programu taneczno muzycznego Lachów Sądeckich. Wynika, to z faktu, że stroje będą gotowe dopiero na listopad. Nie oznacza to jednak, że majowy koncert nie przysporzy widzom  niespodzianek. Szczegóły koncertu już wkrótce. Zapraszamy.

 


 

http://www.sjsu.edu/cds/pics/Novak.JPGProf. Jean Novak jest założycielem i głównym opiekunem Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Vistula” z San Francisco. Przez kilkanaście minionych lat organizowała życie kulturalne Polonii Amerykańskiej skupionej wokół miasta San Francisco. Jest niestrudzonym i zasłużonym ambasadorem polskiej kultury – nie tylko ludowej. Dzięki pasji, zaangażowaniu i umiejętności przez lata prezentowała kulturę ludową wśród amerykańskiej publiczności. Prof. Jean Novak jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu w San Francisco i wybitnym specjalistom w dziedzinie autyzmu i logopedii.


 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.