23 października 2020 r.
 Aktualnosci
22.11.2009; 17:37
Koncert premier. Ziemia Myślenicka i przyjaciele!

Bożonarodzeniowe wiwaty premiera nowego widowiska inspirowanego zwyczajami bożonarodzeniowymi polska i bałkańska tradycja razem na scenie

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zaprasza wszystkich serdecznie na premierę nowego widowiska taneczno – muzycznego pn. „Bożonarodzeniowe wiwaty”. Jest to wyjątkowa kompozycja muzyki, tańca i śpiewu. Autorem choreografii jest Konrad Kowalczyk, a muzykę opracował Wojciech Knaś. Produkcją koncertu zajął się Piotr Szewczyk.

Widowisko „Bożonarodzeniowe wiwaty”, nie ma charakteru klasycznej inscenizacji. Próżno szukać tu tekstu mówionego, czy przekazywanych wprost treści. To artystyczna inspiracja, która czerpie swoje źródła z polskiej tradycji ludowej. Zespół pracował nad przygotowaniem tego programu przez 3 ostatnie miesiące. Zostanie on pokazany po raz pierwszy na scenie w sobotę 5 i w niedzielę 6 grudnia. W widowisku uczestniczyć będzie ponad 90 artystów, z których najmłodszy ma zaledwie 4 lata.

- To coś naprawdę wyjątkowego. Sama muzyka opracowana przez Wojciecha Knasia, to perełka. Prof. Konrad Kowalczyk ujął zgrabnie w tańcu wszystkie emocje towarzyszące artystom i powstał pełen refleksji i radości program, który z przyjemnością się ogląda – wyjaśnia Piotr Szewczyk, kierownik ZPiT „Ziemia Myślenicka”. Samo widowisko, to jednak nie koniec atrakcji, które przygotowała „Ziemia Myślenicka”. W sobotę 5 grudnia na koncercie wystąpi gościnnie Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” – laureat gram prix polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF na festiwalu w Puławach w 2009. Gościem specjalnym sobotniego koncertu będzie także Paulina Bisztyga, która wraz z towarzyszącymi artystami – wychowankami Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” zaprezentuje pieśni bałkańskie.

- Akcent bałkańskim na koncercie, to efekt realizacji programu edukacyjnego Polska&Bałkany 2009, który nasz Zespół realizował w minionym roku. W ramach tego zadania uczestniczyliśmy m.in. w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Bośni i Hercegowinie. Koncert stanowi podsumowanie całego projektu – mówi Piotr Szewczyk.

Na tym jednak nie kończą się artystyczne niespodzianki. Widzowie będą mieli okazję wysłuchać ponadto krótkiego koncertu muzyki góralskiej w wykonaniu kapeli przygotowanej przez skrzypka Tomasza Pawlaka. W niedzielę 6 grudnia dla widzów przygotowano kolejne – inne już atrakcje. W pierwszej części Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zaprezentuje pieśni i tańce z różnych regionów Polski – od Lublina przez Śląsk aż do Kraków. W Drugiej części odbędzie się kolejna premiera widowiska „Bożonarodzeniowe wiwaty”.

- Bardzo ważną informacją, jest fakt, że na koncert w sobotę 5 grudnia, obowiązują zaproszenie i wyłącznie po ich okazaniu widzowie będą wpuszczani na salę. Natomiast w niedzielę 6 grudnia wstęp jest wolny i każdy zainteresowany może obejrzeć przygotowany program. Obydwa koncerty zaczynają się o godzinie 17.00 – informuje Piotr Szewczyk.

Honorowy patronat nad koncertem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Senator RP Stanisław Bisztyga, Poseł na Sejm RP Marek Łatas, Eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski oraz Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal.

Patronat medialny: TVP Kraków, Radio VOX FM., Gazeta Myślenicka, miasto-info, Głos Myślenicki, Goniec Myślenicki.

UWAGA: na sobotni koncert wszystkie bilety zostału już wyczerpane! BRAK MIEJSC!


podczas koncertu przewidziano kwestę na rzecz Zespołu "Ziemia Myślenicka"


INFORMACJA O ARTYSTACH UCZESTNICZĄCYCH W KONCERCIE

 

PAULINA BISZTYGA

 Paulina Bisztyga - urodzona w 1978 r. pisze, maluje, śpiewa, komponuje. Ukończyła Liceum Plastyczne w Wiśniczu - dział ceramiki; aktualnie jest świeżo upieczoną magister historii sztuki UJ. Debiutowała wierszami w 1993 roku na łamach "Gazety Krakowskiej", potem publikowała w "Dekadzie Literackiej" i w "Wiadomościach Kulturalnych" (pierwszy utwór nosił tytuł "Patrz Europo, to ja Polka").W 1995 roku wydała tomik poezji pt. "Nie nazywaj mnie mrokiem", opatrzony wstępem Adama Ziemianina. Za ten tomik otrzymała od Macieja Słomczyńskiego nagrodę specjalną w konkursie organizowanym przez konsulat austriacki w Krakowie. W 1998 r. ukazał się jej drugi tomik zatytułowany "Nie zdążysz się przestraszyć mój przyjacielu". W 1998 i 1999 roku zdobyła nagrody na Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1999 r. Paulina Bisztyga zajęła II miejsce na 35. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za utwór "Nie ma co się bać". W 2000 r. zadebiutowała płytą pod tym samym tytułem, wydaną przez wytwórnię fonograficzną Polonia Records. Jest autorką tekstów piosenek, do których współtworzyła muzykę wraz z Romanem Ślazykiem. Paulinie została też pierwszą laureatką stypendium imienia Marka Grechuty, przyznawanego najbardziej obiecującym spośród młodych artystów występujących na Studenckim Festiwalu Piosenki. W swej twórczości Paulina czerpie inspirację z wielu dziedzin sztuki, łącząc różne formy działalności twórczej a przy tym nie podlegając aktualnym modom, konsekwentnie podążając własną drogą artystyczną.


 

 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA"ŚWIERCZKOWIACY"

 

Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy" działający przy Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym. Działa nieprzerwanie od 1963 r. Członkowie i twórcy zespołu zawsze wierni tradycji, kulturze i zwyczajom, dbają o profesjonalny wyraz artystyczny.

Prezentowany folklor w muzyce, tańcu i kostiumach oparty jest o artystyczne opracowanie,  jednocześnie pielęgnuje etnograficzne niuanse i charakter. Przez lata z zespołem pracowało wielu wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnografów, muzyków, choreografów. Wychowankowie zespołu to grono ponad pół tysiąca osób.

Zespołowi towarzyszy dziesięcioosobowa orkiestra. W grupach dziecięcych pracuje pięćdziesięciu "Małych Świerczkowiaków". W swym dorobku grupa posiada bardzo bogaty repertuar kilkudziesięciu suit tanecznych i muzycznych z kilkunastu regionów Polski. W swej scenicznej karierze zespół reprezentował Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, został laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień. Ostatnie z nich to: przyznana podczas jubileuszu 45 -lecia przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz I miejsce w ogólnopolskim festiwalu w Puławach podczas "IX Konkurs Zespołów Folklorystycznych im. Michała Kosińskiego".

"Świerczkowiacy" są jedynym reprezentacyjnym zespołem ziemi tarnowskiej oraz jedynym działającym w strukturach instytucji kultury Województwa Małopolskiego, należą także do organizacji CIOFF. Swym wysokim poziomem artystycznym wypracowali sobie markę rozpoznawaną i cenioną w Polsce i poza granicami.

 http://www.mck.tarnow.pl/pol/swierczkowiacy


 

 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.