23 października 2020 r.
 Aktualnosci
22.06.2009; 18:35
Ziemia Myślenicka w Bośni i Hercegowinie

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” - reprezentacyjny zespół Miasta i Gminy Myślenice uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Banja Luce w Bośni i Hercegowinie. Oprócz zespołu z Polski w Festiwalu wzięły udział grupy taneczne z Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Łotwy, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Mongolii i Afrykańskiego Togo. Udział Zespołu w tym międzynarodowym wydarzeniu był możliwy dzięki rekomendacji Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) oraz finansowemu wsparciu Miasta i Gminy Myślenice oraz International Organization of Folk Art (IOV).

Podczas siedmiodniowego pobytu w Bośni i Hercegowinie zespół zaprezentował swój program trzykrotnie. Podczas parady wszystkich grup głównymi ulicami Banja Luki, w miejscowości Priedor  (50 km od Banja Luki) oraz w trakcie głównego koncertu festiwalowego, który odbył się na stadionie narodowym. Koncert na żywo transmitowała telewizja.

- Nasz występ mogli w Polsce przed swoimi telewizorami zobaczyć wszyscy ci, którzy mają programy satelitarne. Wystarczyło znaleźć kanał bośniacko – hercegowińskiej telewizji. Już po powrocie kilku znajomych gratulowało nam występu, oznajmiając, że widzieli nas w TV  – mówi Piotr Szewczyk, kierownik ZPiT „Ziemia Myślenicka”, organizator wyjazdu.

28 uczestników wyjazdu, żartuje, że Festiwal miał charakter folklorystycznej Eurowizji. Wszystko było zorganizowane pod dyktat telewizyjnego show. W pierwszych dniach pobytu w Bośni i Hercegowinie przygotowano o zespole krótki klip telewizyjny, artyści wzięli udział w sesji zdjęciowej w ogrodach zabytkowego zamku, a Piotr Szewczyk uczestniczył w porannym programie  telewizyjnym typu „Kawa czy Herbata”, gdzie opowiadał o Polsce, Myślenicach i Zespole „Ziemia Myślenicka”.

- To był fantastyczny festiwal. Na bardzo wysokim poziomie. Uczestniczące w nim Zespołu zaprezentowały prawdziwą klasę. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobili Łotysze i Serbowie. Tańce rodem z popularnego w Polsce filmu „Mulan” przedstawiła grupa z Mongolii – relacjonuje Katarzyna Maria Zaczek, tancerka Zespołu „Ziemia Myślenicka”. Podczas festiwalu „Ziemia Myślenicka” zaprezentował program złożony z pieśni i tańców krakowskich oraz opoczyńskich. Prezentacja była bardzo wymagająca. W krótkim czasie antenowym grupa chciała zaprezentować jak najwięcej polskiego folkloru.

- Byliśmy jedyną grupą, która podczas zaledwie 20 minutowej prezentacje zmieniała całkowicie kostiumy trzykrotnie, mając na to każdorazowo nie więcej niż 3 minuty. A zmiana dotyczyła właściwie wszystkiego poza bielizną i butami. Podczas głównego koncertu czas ten zmalał do 1,5 minuty – wyjaśnia Piotr Szewczyk. Oprócz oficjalnych wydarzeń w trakcie festiwalu odbywało się wiele imprez towarzyszących, w których także uczestniczyła „Ziemia Myślenicka”.

- W muzeum narodowym zorganizowano wystawę kostiumów ludowych. Wśród eksponatów znalazł się strój łowicki z Polski, który ze sobą przywieźliśmy oraz okaryna. Ponadto uczestniczyliśmy w „ludowym pokazie mody”, gdzie na prawdziwym wybiegu prezentowaliśmy nasze zróżnicowane kostiumy – mówi Karolina Druzgała, tancerka i instruktor tańca.

Następne zagraniczne plany Zespołu to Turcja i festiwal w miejscowości Edremit, a także na przełomie września i października daleka wyprawa do Seulu w Korei Południowej.

- Wyjazd do Turcji, to raczej prawdopodobny scenariusz, ale nie chcę jeszcze niczego przesądzać. Co do Seulu, to jestem w trakcie poważnych ustaleń – głównie w kwestii finansowej. Mamy obiecany częściowy zwrot kosztów transportu, ale teraz muszę jeszcze znaleźć pozostałą część czyli około 20 tys. zł. Mam nadzieję, że i tym razem będziemy mogli liczyć na naszego największego mecenasa, jakim jest Miasto i Gmina Myślenice – kończy Piotr Szewczyk.

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.