23 października 2020 r.
 Aktualnosci
04.05.2009; 13:55
Koncert z okazji święta konstytucji 3 – go Maja

Koncertem Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice – Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach uczczono w niedzielę święto konstytucji 3 –go Maja. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W trakcie koncertu Szkoła Muzyczna zaprezentował się w trzech odsłonach. Wystąpiła orkiestra szkolna z Polonezem Michała Kleofasa Ogińskiego – dyrygowała Agata Półtorak, Daniel Talarek (akordeonista) przygotowany przez Aurelię Bogacką Prokocką oraz chór szkolny Cantata z pieśniami patriotycznymi – pod kierunkiem Moniki Szymskiej.

- Szkoła Muzyczna każdego roku uczestniczy w uroczystościach związanych z obchodami święta konstytucji 3 – go Maja. To nie tylko doskonała lekcja patriotyzmu dla naszych uczniów, ale kolejne doświadczenie sceniczne, tak ważne w pracy muzyka – mówi Jolanta Antkiewicz, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Myślenicach. W drugiej części koncertu z pełnospektaklową prezentacją wystąpił Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Podczas 40 minutowego koncertu Zespół przedstawił m.in. swoje najnowsze choreografie – pieśni i tańce z centralnej Polski inspirowane tradycjami wiosennymi „Dyngus” oraz pieśni i tańce Krakowiaków Wschodnich. Nie zabrakło oczywiście tańców narodowych. Publiczności zaprezentowano poloneza w najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich strojach ludowych – kostiumach krakowskich. W koncercie wzięło udział 60 artystów z czterech grup: grupy tanecznej I i II, grupy taneczno wokalnej oraz kapeli.

- Chętnie uczestniczmy w tego typu uroczystościach. Misją Zespołu, oprócz pielęgnacji folkloru i tradycji ludowej, jest także podtrzymywanie poprzez własną działalność ducha patriotyzmu i tożsamości narodowej Polaków. Zespół, to dziedzictwo kulturowe naszego Miasta i naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć narodową, zwłaszcza przy okazji takich świąt – mówi Piotr Szewczyk, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.


Część artystyczną koncertu przygotowali:

Jolanta Antkiewicz – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Myślenicach, Agata Półtorak – nauczyciel skrzypiec, dyrygent, Aurelia Bogacka Prokocka – nauczyciel gry na akordeonie, kapela ZPiT „Ziemia Myślenicka”, Monika Szymska – kształcenie słuchu, fortepian, chór, zespół wokalny

Piotr Szewczyk – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” Konrad Kowalczyk – główny instruktor tańca i choreograf, Karolina Druzgała – instruktor tańca, Wojciech Knaś – chórmistrz, Natalia Obrok i Kamil Kmieciak – przygotowanie kostiumów.


 
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.