3 czerwca 2020 r.
 Aktualnosci
27.04.2009; 16:10
II nagroda dla Zespołu Ziemia Myślenicka

Międzykulturowy sukces Ziemi Myślenickiej Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” otrzymał II nagrodę na Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej. Zespół wywalczył II zaszczytne miejsce brawurową prezentacją wiązanki pieśni i tańców Krakowiaków Wschodnich w choreografii Wiesławy Hazuki i opracowaniu muzycznym Andrzeja Radzika. „Ziemia Myślenicka” stanęła w szranki z 85 zespołami ocenianymi w czterech kategoriach: tradycyjne zespoły śpiewacze, zespoły obrzędowe, kapele ludowe i zespoły taneczne.

II miejsce, to jedno z najwyższych wyróżnień, jakie Zespół otrzymał w minionych 10 latach. „Ziemia Myślenicka” przez wiele lat nie koncertowała podczas festiwali konkursowych, dlatego tak wysoka lokata jest szczególnym ukoronowaniem pracy wielu młodych tancerzy i muzyków, którzy występują wraz z „Ziemią Myślenicką”.

- Nie jesteśmy zawodowcami, a nasza praca w Zespole, choć ma wysoki stopień profesjonalizmu, nie jest jednak pracą zawodową i każde wyróżnienie naszych dokonań jest bardzo cenne. To przede wszystkim zabawa, a konkursy takie jak ten to okazja do konfrontacji naszych umiejętności z umiejętnościami innych Zespołów. Cieszy taki sukces, bo to znaczy, że warto robić to, nad czym cały czas pracujemy – mówi Piotr Szewczyk, kierownik „Ziemi Myślenickiej”.

Głównym celem Przeglądu jest popularyzacja oraz ochrona dziedzictwa kultury ludowej z terenu Zagłębia Dąbrowskiego, a także skonfrontowanie jego dorobku z folklorem Śląska i Małopolski oraz woj. Świętokrzyskiego czy Opolskiego. Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” nie zamierza spocząć jednak na laurach i już wkrótce wyruszy na kolejne przeglądy z nadzieją na kolejne nagrody i wyróżnienia.

- W imieniu całego Zespołu serdecznie podziękowania za przygotowanie grupy do tego i wielu innych występów, chciałem złożyć instruktorom artystycznym „Ziemi Myślenickiej”: Konradowi Kowalczykowi – głównemu instruktorowi tańca i choreografowi, Aureli Bogackiej Prokockiej – kapelmistrzowie, Wojciechowi Knaś – chórmistrzowi i Karolinie Druzgale – instruktorowi tańca – kończy Piotr Szewczyk.

Mecenat finansowy nad Zespołem sprawuje Miasto i Gmina Myślenice, a opiekę administracyjną Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.


Najbliższe koncerty Zespołu

03.05.2009, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu Godz. 17.00, sala widowiskowa Koncert z okazji święta Konstytucji 3 Maja

22.05.2009, Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie Godz. 19.00, sala teatralna Koncert na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.