23 października 2020 r.
 Aktualnosci
24.03.2009; 15:04
Weryfikacja na 3 lata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weryfikacja na 3 lata Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” otrzymał ponowną weryfikację artystyczną do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Po dwóch latach obowiązującej akredytacji Zespół był zobowiązany od jej odnowienia. Tym razem komisja artystyczna zdecydowała przyznać „Ziemi Myślenickiej” akredytację  do 2012 roku, czyli na okres trzech lat. To o rok dłużej niż poprzednim razem – oznacza to, że Zespół intensywnie się rozwija, a specjaliści dostrzegają w nim stały i sprawdzony potencjał twórczy.

- Weryfikacji i oceny programu dokonała komisja artystyczna w składzie: dr Ryszard Teperek, przewodniczący Komisji ds. Tańców Polskich, pracownik naukowy AWF w Warszawie oraz Witold Jarosiński – szef muzyczny Uniwersyteckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego – informuje Piotr Szewczyk, kierownik „Ziemi Myślenickiej”.

Komisja podczas omówienia programu zwróciła uwagę na duży postęp Zespołu. Odnosząc się do protokołu z przed dwóch lat oceniła Zespół bardzo pozytywnie – zwłaszcza w elementach techniki wykonawczej, wyrazu artystycznego oraz estetyki tańca. Eksperci byli zachwyceni kostiumami oraz zastosowanymi w wybranych choreografiach rozwiązaniami scenicznymi.

- Oczywiście usłyszeliśmy uwagi na temat programu i jego wykonania. Ale to cenne sugestie, które pozwolą nam wprowadzić kolejne udoskonalenia, tak żeby Zespół był coraz lepszy – wyjaśnia Piotr Szewczyk.

Podczas koncertu weryfikacyjnego, który odbył się 22 marca,  pn. „Koncert Premier”  Zespół „Ziemia Myślenicka”  zaprezentował 110 minutowe widowisko złożone ze stałych pozycji, ale także z kilku nowości. Prapremierę wykonania miało widowisko taneczne „Przyszliśmy to po śmigusie, po dyngusie…” oparte na zwyczajach wiosennych z centralnej Polski. To najnowsza i najświeższa część programu. Powstała zaledwie w ciągu kilku tygodni – zarówno muzyka, jak i choreografia. Publiczność bardzo żywiołowo reagowała w trakcie jej wykonania, co oznacza, że przypadła jej do gustu. To zdaniem artystów z Zespołu najważniejsze. Na koncercie zaprezentowano także wiązankę tańców Zaborowskich (Krakowiaków Wschodnich) w charakterystycznych czerwonych damskich kostiumach. Ten program, to także nowość, przygotowana z końcem 2008 roku. Największym zaskoczeniem okazał się jednak występ najmłodszych artystów – członków grupy dziecięcej Zespołu „Ziemia Myślenicka” . Dzieci w wieku od 4 do 7 lat zaprezentowały krakowiaka zimowego i piosenkę „Na zimowej górce”. Pełne ekspresji, zaangażowania i dziecięcej swobody mali artyści sprawili, że każdy z 600 osobowej widowni szczerze się uśmiechnął.

- Dzieci, to nasze najmłodsze skarby. W dwóch grupach mamy 60 dzieci, które pod koniec tego roku wystąpią ze swoim widowiskiem – dodaje Piotr Szewczyk.

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zrzesza ponad 150 artystów, którzy pracują w grupach: I reprezentacji, II reprezentacji, taneczno wokalnej, muzycznej oraz dziecięcej I i II. Mecenat finansowy nad Zespołem sprawuje Miasto i Gmina Myślenic, a opiekę administracyjną Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

ZDJĘCIA Z KONCERTU


Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) - C.I.O.F.F. powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy dziesięciu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Prekursorem powstania CIOFF, jak również działań Polski w ramach tej organizacji był Michał Kosiński (zm.1994), od chwili powstania do roku 1989 I-szy vice-prezydent CIOFF, założyciel i honorowy przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF. Organizacja od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej konsultacyjnej organizacji pozarządowej. Struktura CIOFF opiera się na sekcjach narodowych, które reprezentują swoje kraje (aktualnie 72 + 17 krajów stowarzyszonych). Błękitna flaga z emblematem CIOFF towarzyszy ponad 250-ciu międzynarodowym festiwalom na całym świecie; uczestniczy w nich każdego roku ponad 2500 zespołów folklorystycznych z 70-cioma tysiącami wykonawców.

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.