3 czerwca 2020 r.
 Aktualnosci
05.08.2008; 21:45
Dni jedności z Tybetem

W piątek - w dniu rozpoczęcia igrzysk w Pekinie - wojewódzki samorząd w Małopolsce wywiesi tybetańskie flagi. Ostry protest przysłali Chińczycy Flagi zawisną na wszystkich budynkach podlegających małopolskiemu samorządowi wojewódzkiemu - m.in. w centrum Krakowa na Teatrze im. Słowackiego, Teatrze Stu, Operze Krakowskiej, w Zakopanem na Teatrze im. Witkacego. Także w małych miejscowościach - np. w Wielkich Drogach na budynku Zespołu Placówek Edukacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczych. - Oflagowanych budynków w całej Małopolsce będzie 156. To placówki oświatowe, muzea, teatry, szpitale, przychodnie, siedziby urzędów - wylicza Anna Rudzka z biura prasowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Na zakup flag zarząd województwa przeznaczył prawie 10 tys. zł. Decyzję o wywieszeniu tybetańskich flag w całej Małopolsce podjęli radni województwa w ostatnim dniu marca, niedługo po doniesieniach o stłumieniu przez chińskie władze pokojowych manifestacji mnichów buddyjskich w Tybecie. - Chcemy przypomnieć mieszkańcom regionu, którzy będą śledzić zmagania sportowców w Chińskiej Republice Ludowej, o łamaniu praw człowieka w tym kraju - mówi Kazimierz Czekaj, radny PO, pomysłodawca wywieszania flag. - Chcemy uczynić bardziej czytelny gest niż tylko uchwalenie apelu przeciwko sytuacji w Tybecie - dodaje. W specjalnej rezolucji radni napisali: „Użycie siły przeciwko występującym w obronie swoich praw Tybetańczykom spowodowało już śmierć setek ludzi, wielokroć więcej jest rannych, pozbawionych wolności i represjonowanych. My, Polacy, wiemy, co to znaczy walczyć o wolność i prawa człowieka. Wiemy też, jak ważna jest solidarność międzynarodowej opinii publicznej, bo w czasach »Solidarności « wielokrotnie tego doświadczaliśmy. Dlatego nie możemy milczeć. Domagamy się od władz chińskich natychmiastowego zaprzestania prześladowań w Tybecie. Żądamy poszanowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”. Protestują Chińczycy. Oficjalny list do małopolskich radnych wysłał Stały Komitet Prowincji Jiangsu Chińskiej Republiki Ludowej, z którą władze Małopolski podpisały cztery lata temu umowę o współpracy i przyjaźni. Napisano w nim: "Niewielka liczba buntowników dopuściła się aktów przemocy, w tym bójek, rozbojów, grabieży i podpaleń, zakłócając porządek i powodując wielkie straty w życiu i mieniu. (...) To gangsterzy wykrzykujący hasła niepodległościowe. (...) Nie jest słusznym słuchanie wersji wydarzeń tylko jednej strony, kliki Dalaja (w taki obraźliwy sposób określa się w ChRL zwolenników Dalajlamy) i kilku agencji prasowych". - Wywieszenie tybetańskich flag w Małopolsce jest już przesądzone. Właśnie wysyłamy flagi do wszystkich podległych nam jednostek z poleceniem ich wywieszenia na budynkach tuż przed rozpoczęciem olimpiady - zapewnia Łukasz Strutyński, sekretarz marszałka Małopolski. Bartłomiej Kuraś


Do akcji włącza się Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.


Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.