3 czerwca 2020 r.
 Aktualnosci
30.07.2008; 12:45
45. Tydzień Kultury Beskidzkiej

45. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczyna się na wielu beskidzkich estradach. Jednak szczególnie miło nam zaprosić do Żywca, gdzie odbędzie się nie tylko Festiwal Folkloru Górali Polskich, ale i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Podczas 9 dni festiwalowych moc atrakcji. Koncerty grup regionalnych z całego świata, jarmark sztuki ludowej, Msza Święta w wielu językach, ale również koncert muzyki żydowskiej, czy… warsztaty salsy! Najlepiej to wszystko przeżyć osobiście.    Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, a nawet w Europie. Jego historia rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w jego prezentacjach. Należy również do grona najlepszych – w ocenie specjalistów, obserwatorów, wykonawców, a przede wszystkim widzów. Podkreślają oni jego niepowtarzalną atmosferę, urok wspólnej zabawy, barwność, wreszcie różnorodność programową. Tydzień Kultury Beskidzkiej ze względu na swój charakter, zasięg, czas trwania, ilość wykonawców i koncertów, liczbę widzów, jak również ze względu na niepowtarzalną, urzekającą barwnością i porywającą żywiołowością atmosferę jest imprezą nieporównywalną z żadną inną. Podczas jego trwania zespoły folklorystyczne prezentują oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca i śpiewu, obrzędów i zwyczajów, ludowi artyści swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury.

W ramach 45. Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowane są:

2 – 5 sierpnia: 39. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu,

6 – 9 sierpnia: 19. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu,

8 – 10 sierpnia: 61. „Gorolski Święto” w Jabłonkowie na Zaolziu, Republika Czeska,

2 – 3 sierpnia: 14. „Festyn Istebniański” w Istebnej,

9 sierpnia: 30. „Wawrzyńcowe Hudy” w Ujsołach. PROGRAM TKB ŻYWIEC  

2 – 5 sierpnia 2008 Festiwal Folkloru Górali Polskich


2 SIERPNIA – SOBOTA godz. 18.00 PILSKO z Żywca BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej OLDRZYCHOWICE Z Odrzychowic ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej DISA ATIC ze Skupljeny – SERBIA (poza konkursem) VULKANLAND-JUGENDVOLKSTATANZGRUPPE – AUSTRIA (poza konkursem) „ZAKOPIANY” – Muzyka spod Tatr

3 SIERPNIA – NIEDZIELA godz. 18.00 SKALNI z Krakowa DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika HOLNY z Zakopanego TAJDANY ze Strzegomian PODEGRODZIE z Podegrodzia SVETLINA z Sofii – BUŁGARIA (poza konkursem) MINOS z Mosorrofy – WŁOCHY (poza konkursem)

4 SIERPNIA – PONIEDZIAŁEK godz. 18.00 BIAŁODUJCANIE z Białego Dunajca ISTEBNA z Istebnej SPODKICEK z Mordarki ONDRASZEK ze Szczyrku GORCE z Kamienicy ZORA z Mohacsa – WĘGRY (poza konkursem)

5 SIERPNIA – WTOREK g. 18.00 HAMERNIK z Krakowa KONIAKÓW z Koniakowa IWKOWIANIE z Iwkowej REGLE z Kamienicy DOLINA POPRADU z Piwnicznej ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca ORIZABA-IRBAO z Orizaba, VERACRUZ – Meksyk (poza konkursem)


Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2 – 5 sierpnia) Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku. Jest to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Festiwal Folkloru Górali Polskich obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów (w tym „mistrz i uczeń”). Konkursem objęci są uczestnicy prezentujący kulturę rdzennie polską. Festiwalowi towarzyszą wystawy i targi sztuki ludowej.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (6 – 9 sierpnia) Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne są prezentacją dorobku amatorskich zespołów folklorystycznych określonego regionu własnego kraju z wykorzystaniem tradycyjnej obyczajowości, powiązanej z obrzędami i zwyczajami rodzinnymi, dorocznymi i innymi. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne mają na celu kultywowanie i propagowanie bogactwa kultury ludowej różnych krajów świata przez zespoły folklorystyczne prezentujące najcenniejsze i autentyczne wartości kulturowe w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Założeniem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest poznanie dziedzictwa kulturowego różnych narodów świata oraz nawiązanie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy zespołami polskimi i zagranicznymi. W Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych biorą udział zespoły kultywujące tradycje folklorystyczne określonego regionu własnego kraju. Jest rzeczą pożądaną, aby pieśni, muzyka i taniec prezentowane były w swym tradycyjnym kształcie w powiązaniu z obrzędem, zwyczajem, zabawą i pracą. Charakter widowiska w sposób naturalny musi funkcjonować w tradycyjnej rodzimej kulturze. Dopuszcza się rekonstrukcję strojów, instrumentów, pieśni, zwyczajów i obrzędów w krajach, w których nie ma już żywego folkloru.


Program Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych 6-9 sierpnia 2008

6 SIERPNIA – ŚRODA g.18.00 ŻYWCZANIE z Żywca (poza konkursem) DETVA z Detvy – SŁOWACJA AS LAVRADEIRAS DE ARCOZELO z ViIa Nova de Gaja – PORTUGALIA LEGNICA z Legnicy YPOLY z Miha~ygerge – WĘGRY KALAMANDIR z Ahmedabadu – INDIE KOCAELI ARMELIT z Kocaeli – TURCJA

7 SIERPNIA – CZWARTEK g. 18.00 MINOS z Mosorrofy – WŁOCHY SAVA z Kranji – SŁOWENIA LECHKHUMI z Tbilisi – GRUZJA ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic VALASSK \/OJVODA z Frydka-Mistka – CZECHY VESELIN MASLESA z Banja Luki – BOŚNIA I HERCEGOWINA GUARIONEX z Morovis – PUERTO RICO

8 SIERPNIA – PIĄTEK g. 18.00 TRANSILVANIA z Cluj-Napoca – RUMUNIA RANCHO DE GAUDERIOS z Farroupilha BRAZYLIA BIERIEGINIA z Kijowa – UKRAINA ZIEMIA CIESZYŃSKA z Cieszyna ORIZABA-IRBAO z Orizaba, Veracruz – MEKSYK SVETLINA z Sofii – BUŁGARIA LA COMPAGNIE DE DANCE POM’KANEL z Basse Pointę – MARTYNIKA „THE SAINTS” – Muzyka żydowska

9 SIERPNIA - SOBOTA g. 18.00 KONCERT FINAŁOWY MSF

10 SIERPNIA - NIEDZIELA g. 18.00 SPOD KIKULI z Lalik RANCHO DE GAUDERIOS z Farroupilha – BRAZYLIA WRĘCZENIE NAGRÓD FFGP „JOSE TORRES Y SALSA TROPICAL”

Zespoły zgłoszone do tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych:

zagraniczne: Brazylia, Węgry, Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Martynika, Rumunia, Włochy, Portugalia, Meksyk, Indie, Słowacja, Turcja, Gruzja, Czechy, Portoryko, Słowenia

polskie: Ziemia Cieszyńska, Legnica, Ziemia Myślenicka.


„Gorolski Święto” w Jabłonkowie na Zaolziu – Republika Czeska (8 – 10 sierpnia) Swymi korzeniami sięga lat 1947 i 1948 – pierwszych powojennych festynów polskich, którym Karol Piegza nadał obecną nazwę. Już pierwsze imprezy zyskały niebywałe zainteresowanie, tak że w latach pięćdziesiątych trzeba było zamawiać dodatkowe pociągi z Bogumina do Jabłonkowa. Przywoziły one tysiące ludzi, którzy chcieli uczestniczyć w góralskich pochodach od dworca, oglądać jadącego na siwku Władysława Niedobę - „Jurę spod Grónia” oraz bogaty program folklorystyczny. W czasie imprezy Lasek Miejski w Jabłonkowie staje się nie tylko miejscem największej imprezy folklorystycznej Zaolzia, lecz przede wszystkim miejscem spotkań rodzinnych i koleżeńskich, zazwyczaj przy stoiskach poszczególnych gmin – Miejscowych Kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Stoiska oferują różne specjały kuchni góralskiej oraz liczne gatunki „miodówek” „tatarczówek” i innych napojów Powiązanie „Gorolskigo Święta” z Tygodniem Kultury Beskidzkiej przyczyniło się, dzięki występom zespołów zagranicznych, do uatrakcyjnienia imprezy. Od roku 1990 na scenie Lasku Miejskiego prezentowały swoje programy zespoły ludowe z Rumunii, Chin, Meksyku, Bułgarii, Niemiec i Francji. Wysoką rangę nadają Świętu pokazy renomowanych i znanych na całym świecie zespołów, takich jak „Lućnica” z Bratysławy czy też Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Oba występowały tu dwukrotnie. „Gorolski Święto” wykroczyło poza granice Jabłonkowa i całego regionu. Dzięki specyficznej atmosferze i atrakcyjnemu programowi stało się znane w Czeskiej Republice, Polsce, ba, nawet w Europie. Swą rangą dorównuje innym, znanym festiwalom folklorystycznym.

„Wawrzyńcowe Hudy” w Ujsołach (9 sierpnia) „Wawrzyńcowe Hudy” są najstarszą miejscową imprezą obchodzoną w malowniczych Ujsołach. Impreza nawiązuje do starych tradycji związanych z obchodami dnia św. Wawrzyńca (9 VIII), męczennika spalonego na stosie. Korzenie owych „Wieczorów Wawrzyńcowych” niejednokrotnie łączone bywają także z pogańskim kultem ognia i wiarą w jego magiczną moc. Tradycyjne „Wieczory Wawrzyńcowe” rozpoczynały trombity, śpiewy i nawoływania dziewcząt, potem na zboczach gór rozpalano hudy (hołdy), specjalnie zbudowane przez młodzież rusztowania z drewna sięgające i 10 metrów, wypełnione chrustem i gałęziami. Ognie zapalano niemal równocześnie, gdyż zgodnie ze zwyczajem dymy z poszczególnych stosów powinny się spotkać ze sobą w dolinie. Kiedy do młodzieży dołączali starsi, zaczynała się wspólna zabawa. Obecnie impreza odbywa się w centrum miejscowości, występują zespoły regionalne, a potem zaczyna się zabawa trwająca do białego rana. O niepowtarzalnym kolorycie tej imprezy decydują sięgające gwiazd płonące hudy, które podziwiać można jedynie w Ujsołach.

„Festyn Istebniański” w Istebnej (2 – 3 sierpnia) Celem imprezy jest między innymi pokazanie specyfiki i bogactwa folkloru oraz sztuki ludowej słynnej z kultywowania rodzimych tradycji malowniczo położonej tzw. Trójwsi Istebniańskiej (Istebna, Koniaków, Jaworzynka). W programie imprezy są występy zespołów regionalnych z różnych krajów, jak również imprezy towarzyszące, w tym rozgrywki samorządowców. Coroczne świętowanie inauguruje góralski korowód, w którym biorą udział zespoły regionalne, kapele, twórcy ludowi, gospodarstwa agroturystyczne i wszyscy miłośnicy regionu. Korowód przechodzi do amfiteatru Pod Skocznią w Istebnej gdzie na scenie prezentują się zespoły później znów rozpoczynają się tańce i pokazy obrzędów na scenie amfiteatru. Prezentacje uzupełnia wystawa twórczości ludowej. Jednocześnie w Istebnej odbywają się warsztaty, podczas których uczestnicy poznają kulturę górali istebniańskich, odwiedzają galerie i muzea Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Imprezę kończy zabawa taneczna.

Folklor i sztuka ludowa Twórczość artystyczną i sztukę ludową Żywiecczyzny cechuje różnorodność i bogata tematyka. W malarstwie na uwagę zasługuje malowanie na szkle charakteryzujące się żywymi barwami, przedstawiające głównie sceny biblijne. W rzeźbiarstwie w drewnie dominują postacie świętych, mieszkańców regionu, kapliczki, szopki oraz mistrzowsko wykonane zabawki (ptaszki, koniki, wózki, kołyski i karuzele), których produkcja była jednym ze źródeł dochodów ludności. Z innych form twórczości wymienić należy bibułkarstwo, zachwycające precyzją wykonania hafciarstwo i koronkarstwo, tkactwo gobelinowe, ceramikę i kowalstwo artystyczne. Górale żywieccy zasłynęli z wytwarzania instrumentów ludowych, takich jak dudy żywieckie, fujarki i skrzypce. Mieszkańcy regionu żywieckiego są nadzwyczaj muzykalni. Gra na dudach (instrumencie złożonym ze skórzanego mieszka i piszczałek) i skrzypcach, taniec i pieśń stanowiły od wieków nieodłączny element życia górali. Ludową muzykę cechuje oryginalna tonalność i bogactwo tańców, którym z reguły towarzyszą przyśpiewki. Na przestrzeni wieków powstawały liczne pieśni o motywach religijnych, towarzyszące obrzędom, uroczystościom domowym, zbójnickie i pasterskie, piosenki żartobliwe, satyryczne, balladowe, zalotne i kołysanki. Szczególnie interesujące są kolędy żywieckie, w których widoczne są motywy regionalne i połączenie dawnych kolęd związanych ze składaniem życzeń noworocznych z kolędami religijnymi. W wielu pieśniach pojawiają się elementy krajobrazu górskiego – skały, hale, potoki, polany, oraz charakterystyczna dla tych terenów roślinność i zwierzęta. W Beskidzie Żywieckim kultura ludowa ma bogate i różnorodne tradycje. Mimo wielu postępujących i nieuniknionych zmian tradycje te w znacznym stopniu przetrwały, co więcej – z coraz większym pietyzmem są kultywowane. Doroczne zwyczaje i obrzędy, pieśni i tańce Podbeskidzia, a zwłaszcza folklor górali żywieckich kultywują liczne zespoły regionalne, wśród których są również grupy dziecięce. Sporo jest także okazjonalnych grup, których istnienie związane jest na tym terenie przede wszystkim z okresem zimowym. Nie brak również gawędziarzy, a przede wszystkim licznych kapel ludowych, instrumentalistów i śpiewaków, zdobywających – podobnie jak zespoły – laury na wielu prestiżowych imprezach folklorystycznych

IMPREZY TOWARZYSZĄCE TKB ŻYWIEC - 2008

KONCERTY NA ZAKOŃCZENIE DNI FESTIWALOWYCH 2.08 (sobota) KAPELA „ZAKOPIANY” 8.08 (piątek) „THE SAINTS” – MUZYKA ŻYDOWSKA 9.08 (sobota) POKAZ SZTUCZNYCH OGNI 10.08 (niedziela) „JOSE TORRES Y SALSA TROPICAL”

IMPREZY DODATKOWE: 3.08 g.10.00 (niedziela) KOROWÓD TKB (ulicami: Kościuszki, Zamkową pod scenę w Parku) 3.08 – g.12.30 (niedziela) UROCZYSTA MSZA ŚW. W INTENCJI TKB – KONKATEDRA NNMP W ŻYWCU 10.08– g.11.00-14.00 SALA WIDOWISKOWA MCK W ŻYWCU, AL. WOLNOŚCI 4 – WARSZTATY TAŃCA PROWADZONE PRZEZ FORMACJĘ TANECZNĄ „TORRES SALSA GROUP” – WSTĘP WOLNY DLA WSZYSTKICH

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.