23 października 2020 r.
 Aktualnosci
30.07.2008; 10:44
Chińskie sukcesy Ziemi Myślenickiej

Artyści z Polski zostali bardzo ciepło przyjęci przez chińską publiczność Chińskie sukcesy „Ziemi Myślenickiej”. Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wrócił z dwutygodniowego tournee po Chińskiej Republice Ludowej. Zespół z Myślenic występował podczas  Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Hangzhou na wybrzeżu morza Chińskiego. Artyści z Polski zostali bardzo ciepło przyjęci przez chińską publiczność. Barwne stroje, żywiołowe tańce i muzyka wywarły ogromne wrażenie na wszystkich widzach. - Po każdym z koncertów publiczność bardzo często robiła sobie z nami zdjęcia. Nasze stroje ludowe – zupełnie inne od chińskich robiły wrażenie. Chińczycy często dopytywali o Polskę. Chcieli się dowiedzieć czegoś o naszej kulturze, zwyczajach i tradycji – mówi Karolina Druzgała, instruktor tańca w Zespole.  Podróż Zespołu do oddalonego o ponad 10 tys. kilometrów Hangzhou – pierwszej stolicy Chin, nie odbyła się bez niespodzianek. Artyści spędzili na lotnisku w Moskwie ponad 13 godzin w oczekiwaniu na samolot. Zaplanowany lot został kilkukrotnie odwołany. - Myśleliśmy już, że nie uda nam się dolecieć do celu. Cztery razy zmieniano godzinę wylotu. Czekaliśmy od godziny 15 do godziny 4 rano, aż wreszcie wsiedliśmy na pokład samolotu i szczęśliwie wylądowaliśmy w Pekinie, gdzie czekała nas następna przesiadka – relacjonuje jeden z uczestników podróży. „Ziemia Myślenicka” była jednym z 10 zespołów z całego świata, które prezentowały swój folklor. Obok polskiej kultury chińczycy mogli podziwiać m.in: Hiszpanię, Meksyk, Tajlandię, Serbię, Kanadę oraz Tajwan. - Polski folklor jest bardzo zróżnicowany. Począwszy od bardzo dynamicznych tańców takich jak: oberek czy tańce rzeszowskie skończywszy na nostalgicznych kujawiakach  – wyjaśnia Konrad Kowalczyk, choreograf „Ziemi Myślenickiej”.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty polskich tańców narodowych, które Zespół zorganizował dla zainteresowanych widzów. Artyści uczyli tańczyć chińczyków m.in. poloneza i krakowiaka. - Celem naszej egzotycznej wyprawy do Chin była promocja polskiej kultury. Mam nadzieję, że udało nam się osiągnąć ten cel. Oprócz tańców muzyki i śpiewu przekazaliśmy widzom i uczestnikom festiwalu materiały promocyjne dotyczące polskiej kultury i turystyki, zorganizowaliśmy warsztaty i spotkania podczas, których opowiadaliśmy o Polsce – mówi Piotr Szewczyk, kierownik „Ziemi Myślenickiej” . Podczas powrotu do Polski grupa z Myślenic spotkała na lotnisku w Pekinie grupę polskich sportowców, którzy przyjechali na Olimpiadę. - To był bardzo miły akcent w całej naszej podróży. Szczypiorniści dopiero co wylądowali w Pekinie więc mogliśmy się z nimi podzielić naszymi wrażeniami, udzielić kilku rad, a przede wszystkim życzyć sukcesów na Olimpiadzie – mówi Aurelia Bogacka Prokocka, instruktor muzyczny.


Wyjazd Zespołu został zrealizowany w ramach programu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach


Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.