3 czerwca 2020 r.
 Aktualnosci
19.08.2007; 19:38
Polak Węgier dwa bratanki

Przez pięć dni Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” uczestniczył w wyjeździe artystycznym na Węgry. Zespół koncertował w zaprzyjaźnionej z Myślenicami miejscowości – Csopak nad Balatonem. Okazją do wyjazdu były organizowane w Csopaku „Dni kultury i tradycji polskiej”, których Zespół był główną atrakcją. Podczas dwóch występów Ziemia Myślenicka wystawiła program złożony zarówno z polskich tańców narodowych, jak i tańców i przyśpiewek regionalnych. Na scenie zaprezentowano tańce: Bandaburek z Krakowiakami, Poloneza, Mazura, suitę pieśni i tańców: lubelskich, łętowsko tokarskich i rzeszowskich oraz przyśpiewki z Opoczna. Ponadto, specjalnie dla publiczności przygotowano tradycyjną węgierską piosenkę. Każdy z koncertów zgromadził przed sceną rzeszę publiczności. Nie tylko mieszkańców Csopaku, ale także przebywających nad Balatonem turystów z Niemiec, Francji czy Włoch. Duże wrażenie na publice wywarła suita łętosko – tokarska, czyli śpiewy i tańce górali myślenickich. Uznaniem cieszyło się także nowe opracowanie suity tańców lubelskich. - Najwięcej emocji wzbudzała jednak piosenka węgierska, która dla wykonujących ją artystów była nie lada wyczynem. Język węgierski nie należy bowiem do najprostszych. Jak się jednak okazało nie stanowiło, to żadnej przeszkody by w ten nietypowy sposób podbić serca węgierskiej publiczności  – mówi Piotr Szewczyk, kierownik Zespołu. Oprócz występów zespołu, dla wszystkich zainteresowanych polską kulturą i tradycją Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach zorganizował stoisko promocyjne, na którym można było skosztować kulinarne przysmaki rodem z Polski. Serwowano domowej roboty smalec, wędliny, pieczywo i słodycze. - Nie ulega żadnej wątpliwości, że polski folklor, to najwspanialsze dziedzictwo kultur naszego kraju. Barwne kostiumy, żywiołowe tańce  i piękny śpiew sprawiają, że zagraniczna publiczność chętnie uczestniczy w prezentacjach tego typu. Nasze występy, gdziekolwiek byśmy nie koncertowali, zawsze wzbudzają aplauz i zachwyt publiczności. Tak też było i tym razem - komentuj Piotr Szewczyk. Wyjazd na Węgry, to jednak nie ostatni tegoroczna prezentacja Zespołu. Już w następnym tygodniu „Ziemia Myślenicka” weźmie udział w imprezie „Pożegnanie Lata w Myślenicach”, następnie zaprezentuje się na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folkloru w Katowicach, a we wrześniu pojedzie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Suzdalu (Rosja), gdzie będzie jedynym polskim reprezentantem.


Wyjazd na Węgry został sfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.
Do występów Zespół został przygotowany przez: Konrada Kowalczyka – kierownika artystycznego, choreografa i instruktora tańca, Auralię Bogacką – Prokocką – kapelmistrza, Wojciecha Knasia – chórmistrza, Karolinę Druzgała – asystenta instruktora tańca oraz Piotr Szewczyka – kierownika Zespołu. Zespołowym tłumaczem była Marta Górlińska. 
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.