23 października 2020 r.
 
Ziemia Myślenicka

  Stałym elementem rocznej pracy Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" są wakacyjne wyjazd kondycyjne. Tego roku Zespół uczestniczył w siedmiodniowym obozie tanecznym w nowym partnerskim mieście Myślenic - Bełchatowie. W wyjeździe uczestniczyli: sekcje baletowa i instrumentalna, (kapela) kierownik zespołu - Ewa Gomulak, choreograf - Maria Bobowska, kapelmistrz - Aurelia Bogacka-Prokocka oraz akompaniator - Rafał Alicki, łącznie 42 osoby. Członkowie Zespołu ćwiczyli dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po 2-3 godziny. Jeśli zachodziła konieczność, próby odbywały się również popołudniami.
  W czasie trwania obozu młodzi muzycy i tancerze poznawali nowe elementy repertuaru "Ziemi Myślenickiej" i szlifowali te dotychczas poznane.
  Tydzień obozu upłynął pod znakiem wzmożonej pracy obu grup. Obozowe wysiłki zaprezentowano podczas dwóch koncertów, które odbyły się z okazji Dożynek Powiatu Bełchatowskiego. Specjalnie na tę okazję do obozowiczów dołączył chór Ziemi Myślenickiej, który w Bełchatowie spędził dwa dni. Występ Zespołu wzbudził żywe zainteresowanie wśród Bełchatowskiej publiczności, niektórzy mylili "Ziemię Myślenicką" z Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze". Ze strony mieszkańców Bełchatowa padały słowa uznania i podziwu dla prawdziwego piękna, jakie zespół zaprezentował w swoich dwóch występach.
  Tegoroczny obóz można zaliczyć do jednych z najbardziej udanych - stwierdziła Maria Bobowska, choreograf zespołu. Zrealizowaliśmy wszystko to, co zaplanowaliśmy przed wyjazdem.
  Przerwy między pracą, a występami młodzież spędzała na wypoczynku. Uczestnicy obozu wypoczywali między innymi nad położonym nie daleko Bełchatowa jeziorem.
  Podobnie jak w latach ubiegłych starsi stażem członkowie zespołu, przygotowali chrzest, któremu poddano nowych tancerzy. Do zadań chrzczonych należało między innymi zawiązanie kierpców, wplecenie warkoczów, ubranie stroju ludowego oraz wiele, wiele innych zadań.
  Nie obyło się jednak bez nieprzyjemnych sytuacji. W nocy z soboty na niedzielę (23/24 sierpnia) lokalna chuliganeria przecięła przewody elektryczne w autobusie, który miał zawieść obozowiczów na koncert, a następnie z powrotem do domu. Na szczęście całą sytuację udało się szybko i sprawnie opanować.
  Myślenicka publiczności miała okazję przekonać się o dobrej formie zespołu, podczas występu w Tokarni, gdzie z okazji Dożynek Powiatu Myślenickiego zespół przedstawił się w ponad pół godzinnym programie. Na występ złożyły się pieśni i tańce regionu lubelskiego oraz krakowskiego, w tym w wykonaniu chóru pieśni z okolic Wiśniowej.
  Nie ma żadnych wątpliwości, że blask zespołu oraz jego wyśmienita funkcja reprezentacyjna gminy to najlepszy sposób na promocje bogatej myślenickiej kultury.

Autor: Piotr Szewczyk
Źródło: Gazeta Myślenicka
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.