23 października 2020 r.
 Wpadli w oko i ucho

Wpadli w oko i ucho

 

Jedynie napięty do granic możliwości program festiwalu 43. Tygodnia Kultury Beskidzkiej stanął na przeszkodzie temu, aby jego publiczność doczekała się bisów w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka".

 

Pocieszeniem mogło być to, że "Ziemia Myślenicka" koncertowała aż przez cztery dni festiwalu. Wedle regulaminu tylko najlepsze zespoły mogą liczyć na tak częste wejścia na scenę.

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza, największa i najdłużej trwająca impreza folklorystyczna w Europie. Gdy w 1964 zorganizowana została po raz pierwszy, była przeglądem zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogaconym o występy grup z Podhala i zaprzyjaźnionego Zaolzia. Teraz, po latach, wpisała się w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Tradycyjnej, a zjeżdżają się nań już nie tylko zespoły z Polski, ale i z najdalszych zakątków świata. W tegorocznej edycji TKB zaprezentowały się m.in.: grupy z Włoch, Grecji, Turcji, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Meksyku, Tajlandii i Nowej Zelandii.

 

Cztery spośród sześciu koncertów, jakie "Ziemia Myślenicka" dała w czasie festiwalu, odbyły się na największych jego estradach: w Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Wiśle. W 45-minutowym programie każdego z nich znalazły się pieśni i tańce rzeszowskie, kujawiak z oberkiem, krakowiak i pieśni z okolic Fałkowic i Wiśniowej. Oprócz tego kapela i chór dały dwa solowe koncerty.

 

Jak relacjonuje Piotr Szewczyk, występy zespołu, którego jest kierownikiem organizacyjnym, zaplanowane były w znakomitym czasie, przed lub po największych gwiazdach festiwalu. To oraz fakt, że sami myśleniczanie zaprezentowali się znakomicie, złożyło się na sukces całego wyjazdu.

 

- Ciepłe przyjęcie przez publiczność, która zdarzało się, że nagradzała nas owacjami na stojąco, oraz możliwość nawiązania kontaktów z zespołami z różnych krajów i kontynentów, jaką zawsze daje Tydzień Kultury Beskidzkiej, sprawiło, że wróciliśmy w pełni zadowoleni - mówi.

 

Wyjazd 53-osobowej grupy możliwy był dzięki pomocy finansowej udzielonej przez UMiG Myślenice oraz podległy mu MOKiS.

 

(KAR)

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.