3 czerwca 2020 r.
 "Namaste" znaczy: witajcie

"Namaste" znaczy: witajcie

Hindusi w Myślenicach

  

Scena Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu nigdy wcześniej nie gościła tak egzotycznych artystów, jak młodzieżowa grupa teatralna z New Delhi. Występ, choć w dużej mierze niezrozumiały ze względów językowych, odbył się przy wypełnionej po brzegi sali.

 

Na sukces przedstawienia zatytułowanego "Tańczący kot" złożyły się nie tyle dokonywane po angielsku objaśnienia fabuły, ile właśnie jego egzotyka. Przepiękne stroje młodych artystów, ich żywiołowość i właściwa tej nacji gibkość sprawiły, że nawet dorośli bez znudzenia oglądali spektakl adresowany do dzieci.

 

Z hinduską atmosferą publiczność zetknęła się już w progu: każdemu przybyłemu namalowano na czole charakterystyczne dla tamtejszej kultury kropki. Przedstawienie poprzedził występ młodego akrobaty. Wzbudził on podziw, wykonując bez asekuracji kilkanaście metrów nad ziemią ewolucje na linie. Następnie widzowie otrzymali lekcję tradycyjnego hinduskiego powitania oraz kilku zwrotów, które pozwoliły im aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu.

 

Niespodzianką, którą zwieńczono imprezę, był występ członków Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka", zadedykowany obecnemu na sali ambasadorowi Indii: tancerze zaprezentowali wywodzący się ze stanu Pendżab taniec bhangra. Śmiało można powiedzieć, że było to unikatowe wykonanie: jeden z tancerzy ubrany był w strój... rzeszowski. Bhangra, ale przede wszystkim na wskroś polskie ludowe tańce i muzyka, zostaną już wkrótce pokazane przez "Ziemię Myślenicką" hinduskiej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Form Artystycznych w New Delhi.

 

Oprócz Myślenic teatralna grupa działająca w Ryan International School w New Delhi wystąpiła też w Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Przyjazd nad Rabę był możliwy dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pomocy finansowej Urzędu Miasta i Gminy.

 

Tekst i fot.: (KAR)

  
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.