3 czerwca 2020 r.
 Hindus, Polak dwa bratanki

Hindus, Polak dwa bratanki

Chlebem i solą przywitano hinduskich gości 

  

Tak egzotycznej wizyty nie było jeszcze w Myślenicach. Kilkunastoosobowa grupa młodych Hindusów, reprezentujących Ryan International School w New Delhi, przyjechała do miasta na zaproszenie członków Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka".

 

Pobyt hinduskiej grupy w Polsce odbywa się w ramach obopólnej współpracy. Za kilkanaście dni Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" wyjedzie na dwutygodniowe tournée do Indii. Będzie to pierwsza wyprawa polskiego zespołu folklorystycznego do Indii, zaś członkowie "Ziemi Myślenickiej" będą gośćmi grupy, która aktualnie przebywa w Polsce.

 

Jak poinformował kierownik organizacyjny myślenickiego zespołu Piotr Szewczyk młodzi Hindusi tworzący grupę teatralną przebywają w Europie na tournée i wizyta w Myślenicach jest jednym z jego punktów. Grupa teatralna z New Delhi swoje spektakle prezentowała w kilku krajach świata.

 

Podczas kolacji powitalnej, która odbyła się w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tytusa Chałubińskiego na Zarabiu, obecna była młodzież, kierownictwo ZPiT "Ziemia Myślenicka" oraz włodarze gminy i powiatu myślenickiego. Chlebem i solą powitali gości członkowie ZPiT "Ziemia Myślenicka", natomiast oficjalnie grupę hinduską powitał burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski. Podczas kolacji, którą przyrządził zaprzyjaźniony z myślenickim zespołem kucharz Stanisław Filipek, można było posłuchać muzyki hinduskiej oraz myślenickich przyśpiewek.

 

Program pobytu hinduskiej grupy teatralnej z New Delhi jest bardzo bogaty. Wczoraj aktorzy wystąpili w Krakowie, jutro o godzinie 17.00 uczynią to na deskach sceny sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, zaś w niedzielę wystąpią w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu w Myślenicach na widowni pojawi się ambasador Republiki Indyjskiej w Polsce. Spektakl, jaki zaprezentuje teatr z New Delhi, to w Myślenicach absolutna nowość. Będzie to tradycyjna opowieść hinduska opracowana specjalnie na potrzeby prezentacji scenicznej.

 

Grupa zamierza także poznać miejsce, w którym jest podejmowana, dlatego program jej pobytu w Myślenicach zawiera m.in. wyjazd wyciągiem krzesełkowym na górę Chełm oraz odwiedziny w polskich domach.

 

Całe przedsięwzięcie, a więc pobyt grupy hinduskiej w Polsce oraz wyjazd ZPiT "Ziemia Myślenicka" do Indii, odbywa się dzięki funduszom z MKiDN w ramach programu "Promocja Polskiej Kultury za Granicą" oraz środkom z budżetu UMiG w Myślenicach, który nad zespołem sprawuje honorowy mecenat.

 

Tekst i fot. (MH)

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.