3 czerwca 2020 r.
 Krakowiak w New Delhi

Krakowiak w New Delhi

Bogate plany "Ziemi Myślenickiej"

 

Podczas festiwalu w New Delhi ZPiT "Ziemia Myślenicka" zaprezentuje wszystkie swoje walory 

 

W sali kameralnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu odbyła się konferencja prasowa, podczas której kierownictwo Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" poinformowało o sierpniowym wyjeździe zespołu na festiwal do Indii.

 

Tournée "Ziemi Myślenickiej" w Indiach oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Form Artystycznych w New Delhi staną się możliwe dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 70 tys. zł przekazano w ramach projektu "Promocja polskiej kultury ludowej za granicą". Tyle wystarczy na opłacenie kosztów wyjazdu do Indii 23-osobowej grupy tancerzy i muzyków.

 

Jak poinformował kierownik zespołu Piotr Szewczyk, "Ziemia Myślenicka" jako pierwszy zespół folklorystyczny będzie reprezentował dorobek polskiej kultury ludowej podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Form Artystycznych w New Delhi. Poza zespołem z Polski na festiwalu zaprezentują się także grupy z Nepalu, Bangladeszu, Singapuru, Zimbabwe, Rosji i Sri Lanki.

 

- Nasz zespół zagra, zaśpiewa i zatańczy około sześciu koncertów promujących Polski folklor w egzotycznym kraju - powiedział Piotr Szewczyk. - Przygotowujemy na tę okazję stosowny program, złożony z pieśni i tańców zarówno regionalnych jak i narodowych. Wystąpimy także w tańcach hinduskich, bowiem prezentacja tego typu wymagana jest w regulaminie konkursu.

 

Podczas trwającego 12 dni tournée zespół wystąpi przed co najmniej 20-tysięczną widownią. Będzie doskonała okazja do promowania kultury Polski oraz regionu myślenickiego.

 

Zaproszenie do udziału w festiwalu w New Delhi skierował do "Ziemi Myślenickiej" Utkarsh Marwah z Ryan Foundation, który pełni funkcję dyrektora festiwalu. Kontakt pomiędzy organizatorami a zespołem z Myślenic stał się możliwy za sprawą Anny Pietrzak, nauczycielki języka polskiego, która 13 miesięcy temu wyjechała do Indii, aby uczyć tamtejsze dzieci... języka angielskiego.

 

- Podczas pobytu w Indiach zespół weźmie także udział w warsztatach z zakresu polskich tańców narodowych oraz spotkaniach dotyczących historii i kultury polskiej - dodaje Piotr Szewczyk. - Będziemy także uczestniczyć w warsztatach nauki tańców hinduskich.

 

Podczas festiwalu oraz koncertów "Ziemia Myślenicka" zaprezentuje wszystkie swoje stroje, w tym także najnowsze, rzeszowskie, kosztem 25 tys. zł zakupione przez władze gminy Myślenice.

 

Tekst i fot. (MH)

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.