1 grudnia 2020 r.
 
15 lat zespołu Ziemia Myślenicka

  Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" swoim wdziękiem i niepowtarzalnym urokiem od lat zachwyca mieszkańców Myślenic. W minioną sobotę, w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury, zapanowała niecodzienna atmosfera, gdyż w tym dniu Ziemia Myślenicka obchodziła jubileusz piętnastolecia działalności artystycznej.
  Z tejże okazji, zaprezentowała dwugodzinny występ, podczas którego, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć tańce i śpiewy regionu myślenickiego (krakowskiego i podgórskiego), lubelskiego, śląskiego, oraz tańce narodowe takie jak: Mazur, Polonez i Kujawiak.
  Przygotowania do jubileuszowego koncertu galowego, trwały aż cztery miesiące. Obecny skład Zespołu zasilili "weterani", którzy w przeciągu piętnastu lat działalności tańczyli, grali i śpiewali razem z zespołem. Koncert galowy obejrzała ponad 350 osobowa publiczność. Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło twórców, pomysłodawców i pierwszych choreografów, którzy z sentymentem spoglądali na dzieło swego życia. Wielu z nich do dziś utrzymuje stały kontakt z zespołem. To choreografowie Joanna Daniłoś-Gajda i Henryk Duda oraz były kierownik i chórmistrz Zespołu Grzegorz Duda.
  W swojej długoletniej działalności Zespół odniósł nie jeden sukces. W roku 1988 brał udział w festiwalu w Kaustinen w Finlandii, rok później odbył turnee po Jugosławii, w latach 1990 - 1995 występował gościnnie w Niemczech. Turnee zespołu po Francji miało miejsce w roku 1996. Do spektakularnych osiągnięć na arenie krajowej zaliczyć można między innymi: pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca Ludowego, pierwszą nagrodę za Mazura i Poloneza w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Narodowych w Rzeszowie. Między latami 1995 - 1999 wyróżnienie za Kujawiaka i Poloneza w wyżej wymienionym konkursie, kolejny udział w festiwalu, tym razem w Lubaczowie przyniósł wyróżnienie za ogólny wyraz i estetykę tańca.
  Obecnie nad kondycją Zespołu czuwa szereg ludzi. Choreografem jest Maria Bobowska, kierownikiem organizacyjnym Ewa Gomulak, kapelmistrzem Aurelia Bogacka-Prokocka, chórmistrzem Józef Romek, a akompaniatorem Rafał Alicki.
  Ziemia Myślenicka w tej chwili przeżywa istny renesans. Na ubiegłoroczne przesłuchania zgłosiło się ponad 90 młodych ludzi, dla których taniec, śpiew i muzyka to pasja, dzięki której z dumą mogą powiedzieć, iż pielęgnują polski folklor.
  - Jesteśmy jedną wielką rodziną, którą połączyło wspólne zamiłowanie do tradycji i folkloru naszej ojczyzny - zgodnie twierdzą członkowie Zespołu.
  Piętnastoletnia tradycja Ziemi Myślenickiej to dowód, iż bez względu na czas, okoliczności i sytuacje, zespół nadal stanowi dla młodych myśleniczan, atrakcyjną przygodę i spotkanie z folklorem.
  Redakcji Gazety Myślenickiej nie pozostaje nic innego jak życzyć jubilatom, kolejnych równie wspaniałych jubileuszy.

Autor: Piotr Szewczyk
Źródło: Gazeta Myślenicka
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.