3 czerwca 2020 r.
 Oj, będzie się działo

Oj, będzie się działo

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zaczyna kolejny rok pracy artystycznej. Minęło siedemnaście lat od pierwszego koncertu na deskach Myślenickiego Ośrodka Kultury. Każdy rok był inny, lepszy czy gorszy. Ten ma być wyjątkowy.

Ziemia Myślenicka intensywnie pracuje nad swoim repertuarem. Zimowe ferie, dla większości czas wolny od szkoły, minął pod znakiem prób i ćwiczeń. Młodzi tancerze i muzycy chcą osiągnąć jak najlepszą formę.

– Zależy nam na tym by pokazać jak najwięcej. Chcemy także, by prezentowany przez nas repertuar był naprawdę na wysokim poziomie. To wymaga wielogodzinnych ćwiczeń – mówi Agnieszka Dudek, choreograf, instruktor grupy baletowej.

W swoim programie „Ziemia Myślenicka” ma to co najpiękniejsze. Są pieśni i tańce ludowe i narodowe. Mazur, polonez, krakowiak, Suita łętowsko-tokarska oraz wiele innych.

– Najbardziej lubię tańczyć suitę lubelską – jest pełna obrotów i dynamiki. Dla mnie taniec to zabawa. Ziemi Myślenickiej nie zamieniłabym na nic innego – mówi tancerka Sybilla Szlósarczyk.

Oprócz znanych pozycji artystycznych zespół pracuje nad nową choreografią. W nowych aranżacjach będzie można zobaczyć m.in. kujawiaka i oberka, ale to nie jedyne zmiany. Jeśli tylko się uda zespół zaprezentuje suitę rzeszowską.

– Oberek i kujawiak to wyjątkowe i piękne tańce. Choć układy są skomplikowane, z pewnością warto nad nimi pracować – mówi Aurelia Bogacka-Prokocka, która opracowała muzykę do obu tańców.

Oprócz kwestii artystycznej członkowie zespołu przymierzają się także do założenia stowarzyszenia, które ma wspomóc „Ziemię Myślenicką”. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że szukanie takich alternatywnych rozwiązań jest niezbędne.

– Chcąc się rozwijać musimy szukać pieniędzy. Mamy nadzieje, że przez stowarzyszenie uda nam się je znaleźć – mówi Agnieszka Dudek.

W planach zespołu jest wydanie kalendarza, widokówek i innych materiałów promocyjnych.

piotr szewczyk

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.