3 czerwca 2020 r.
 Hej po dolinie hej po lesie

Te i inne prośby, mniej lub bardziej poważnie wyśpiewane, można usłyszeć w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.

To jedna z nielicznych formacji kulturalnych, której udało się przetrwać na lokalnej scenie artystycznej aż siedemnaście lat. Swoim wdziękiem, urodą, a przede wszystkim wyrazem artystycznym daje prawdziwe świadectwo umiłowania folkloru.

Historia miłości

Wszystko zaczęło się bardzo spontanicznie siedemnaście lat temu. Twórcą zespołu jest Henryk Duda, znany i doceniany animator polskiego folkloru – to pod jego kierownictwem od początku pracowała grupa taneczna. W 1986 r. kierownikiem artystycznym zostaje Grzegorz Duda, a drugim choreografem Joanna Daniłoś-Gajda, kierownictwo muzyczne obejmuje Józef Romek. Wraz z jego przyjściem działalność rozpoczynają chór i kapela ludowa. Inauguracyjny koncert zespołu odbywa się w Miejskim Domu Kultury w Myślenicach w lipcu ’87.

Wspaniała historia Ziemi Myślenickiej to świadectwo szczególnej folklorystycznej wrażliwości mieszkańców Myślenic.

Folklor nieodkryty

Na dwugodzinny program artystyczny zespołu składają się pieśni i tańce regionu myślenickiego, krakowskiego i podgórskiego. Pięć tańców narodowych, pieśni i tańce lubelskie oraz suita śląska. W niedługiej przyszłości zespół rozpocznie pracę nad kolejnymi propozycjami artystycznymi.

– To należy kochać. Taniec, śpiew muzykę. Folklor przez wielu jest jeszcze nieodkryty. Ale dla tych, którzy doznali jego piękna jest artystyczną drogą życia – mówi Agnieszka Dudek, choreograf, instruktor grupy baletowej zespołu.

Ważnym elementem pracy zespołu są wyjazdy i międzynarodowe koncerty. Myśleniccy tancerze występowali w Kaustine w Finlandii.

Trzykrotnie odwiedzał Niemcy, gdzie koncertowali m.in. podczas Festiwalu Artystycznego Miast Partnerskich Ludenscheid – Myślenice; odbyli tournée po Jugosławii i Francji; kilkuosobowa reprezentacja odwiedziła nawet Japonię.

– Planujemy wiele różnych wyjazdów. Czasami jednak borykamy się z problemem braku pieniędzy. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do wyjazdu na Ukrainę, ale to też nic pewnego – mówi Ewa Gomulak, kierownik organizacyjny zespołu.

Nagrody za tradycję

Ziemia Myślenicka jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1991 r. otrzymała pierwszą nagrodę za mazura w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Narodowych w Rzeszowie, a w latach 1995–1999 wyróżnienie za kujawiaka i poloneza.

W 2000 zdobyła wyróżnienie za ogólny wyraz artystyczny i estetykę tańca na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Lubaczowie.

– W Zespole jestem zakochana. Nie wyobrażam sobie życia bez niego. Nasze wyjazdy to najwspanialsza przygoda, jaką można przeżyć w życiu – mówi Sybilla Szlósarczyk z grupy baletowej.

Rodzinna instytucja

Zespół to już instytucja. Znakomicie odnajduje się w kreowaniu wielu dziedzin życia społecznego. Na sukces pracuje wielu utalentowanych ludzi. Są to zarówno młodzi mieszkańcy powiatu myślenickiego, jak również osoby pracujące w różnych miejscach i zawodach. Łączy ich wspólne zamiłowanie do tańca, muzyki i śpiewu. Integruje umiłowanie folkloru, tradycji i lokalnej tożsamości.

Rodzinę, jaką tworzy Ziemia Myślenicka należy traktować z wielkim szacunkiem i podziwem dla pracy i sukcesu. Jednak i ten pozornie niezmącony sukces doświadcza gorszych i lepszych chwil.

– Czasy dla kultury są ciężkie. Mało kto chce wspierać folklor, a my jeśli chcemy się rozwijać musimy mieć pieniądze. Coraz częściej spotykamy się z zawiścią, brakiem szacunku i zazdrością. Przeżyliśmy szesnaście lepszych i gorszych lat i na pewno nie damy się pokonać ani ludziom, ani pieniądzom – mówi kierowniczka organizacyjna zespołu Ewa Gomulak.

tekst i zdjęcia piotr szewczyk

 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.