23 października 2020 r.
 Wrócili na festiwal

Po latach przerwy

Wrócili na festiwal

Ujsoły, Żywiec,

Myślenice

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z największych wydarzeń folklorystycznych na świecie. W tym roku uczestniczyło w nim 87 zespołów z Polski i 22 z zagranicy. Odbyło się ponad 80 występów i prezentacji. Po piętnastu latach przerwy na Tygodniu wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca ''Ziemia Myślenicka''.

– W festiwalu uczestniczyły zespoły m.in. z Meksyku, Włoch, Polinezji, Rumunii, Chorwacji, Armenii i Polski. Dla naszego zespołu udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej to duże wyróżnienie. W prezentacjach uczestniczyły tylko najlepsze grupy, a wśród nich znalazła się właśnie ''Ziemia Myślenicka''. Cieszymy się, że po latach przerwy udało się wrócić na ten jedyny w swoim rodzaju festiwal – mówi Piotr Szewczyk, kierownik Ziemi Myślenickiej.

Zespół z Myślenic prezentował się w Ujsołach podczas imprezy Wawrzyńcowe Hudy, a także w Żywcu w trakcie XVI Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego. Przedstawił suitę łętowsko-tokarską i śląską. W koncercie wystąpił także duet wokalny Agnieszka Dudek i Michał Kraskowski.

– Takie wyjazdy są niesamowite. Jest w nich jakaś energia i niezwykły klimat. Spotykamy ludzi z całego świata. Poznajemy ich folklor i tradycje. Mnie najbardziej podobał się występ grupy z wysp Wallis i Futuna. Odległy polinezyjski folklor robi duże wrażenie – zapewnia Piotr Szewczyk.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka uczestniczył w Tygodniu Kultury Beskidzkiej po raz trzeci. Wcześniej w latach 1989 i 1991. W tegorocznym wyjeździe wzięło udział 45 osób z grup tanecznej, instrumentalnej i chóralnej. (anka)

 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.