3 czerwca 2020 r.
 
Fascynujące piętnaście lat

"Hej po dolinie hej po lesie / łętoskie piosnki wicher niesie,
łętoskie piosnki i łętoskie nowiny / jakie tu są piękne te dziewczyny..."


  O Zespole Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" już nie raz wspominano na łamach "Gazety Myślenickiej". Pisano o koncertach, sukcesach i historii. Nikt jednak nigdy nie zaprezentował usystematyzowanej historii działalności "Ziemi Myślenickiej".
  Wszystko zaczęło się bardzo spontanicznie, piętnaście lat temu w ówczesnym Miejskim Domu Kultury w Myślenicach. Twórcą zespołu jest Henryk Duda, znamienity animator polskiego folkloru. Pod jego kierownictwem od początku pracowała grupa taneczna zespołu.
  Wśród znamienitych "ojców" zespołu, doszukać się możemy takich osobowości naszego regionu jak, Stanisław Kot - ówczesny Naczelnik Miasta i Gminy Myślenice i oczywiście Jan Koczwara - Dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury.
  Zespół rozwijał się bez ustanku, i tak w 1986 roku kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" zostaje Grzegorz Duda, a drugim choreografem Joanna Daniłoś - Gajda. Ich wkład w obecny sukces zespołu jest nieoceniony. Kierownictwo muzyczne objął znany nie tylko myśleniczanom, Józef Romek, pod którego kierownictwem działalność rozpoczęły chór i kapela ludowa. Inauguracyjny koncert, wschodzącej gwiazdy naszego regionu, Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" odbył się w Miejskim Domu Kultury w Myślenicach w lipcu 1987 roku.
  Zespół przetrwał burzliwe przemiany gospodarcze i polityczne naszego kraju. "Narodzony" piętnaście lat temu, po dzień dzisiejszy, roztacza swój blask nie tylko w Myślenicach, ale i w świecie. Wspaniała historia Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka", to świadectwo szczególnej wrażliwości mieszkańców Myślenic.
  Obecnie choreografem zespołu jest Maria Bobowska - która jako jedna z pierwszych członkiń zespołu, oczarowana fascynującą mocą folkloru związał swoje życie właśnie z "Ziemią Myślenicką". Jako instruktor tańca kontynuuje dzieło swoich poprzedników. Kapelmistrzem nie zmiennie od wielu lat jest Aurelia Bogacka - Prokocka, chórmistrzem Józef Romek, kierownikiem organizacyjnym Ewa Gomulak, a akompaniatorem Rafał Alicki.
  Na dwugodzinny program artystyczny "Ziemi Myślenickiej" składają się pieśni i tańce regionu myślenickiego, krakowskiego i podgórskiego. Pięć tańców narodowych, pieśni i tańce lubelskie oraz suita śląska. W niedługiej przyszłość zespół rozpocznie pracę nad kolejnymi pozycjami artystycznymi.
  Na działalność zespołu składają się liczne wyjazdy i międzynarodowe koncerty. W roku 1988 zespół koncertował w Kaustine w Finlandii. Roku 1989 przyniósł tournee po Jugosławii. Kilku osobowa reprezentacja zespołu przedstawiła się również w Japonii. Myśleniccy tancerze, muzycy i śpiewacy wystąpili ponadto w Niemczech w 1990,1995 i 1999 roku. m. in. podczas "Festiwalu Artystycznego Miast Partnerskich - Ludenscheid '95" demonstrując tam barwne widowisko folklorystyczne pt. "Wesele Krakowskie". Tournee zespołu po Francji miało miejsce w 1996 roku. Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" jest laureatem kilku czołowych nagród na wojewódzkich przeglądach tańca ludowego. W Myślenicach (1989), Proszowicach (1993) i Olkuszu (1995). W 1991 roku zespół otrzymał pierwszą nagrodę za mazura w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Narodowych w Rzeszowie, a w latach 1995 - 1999 wyróżnienie za kujawiaka i poloneza. W roku 2000 otrzymał wyróżnienie za ogólny wyraz artystyczny i estetykę tańca na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Lubaczowie.
  Zespół jako instytucja znakomicie odnajduje się w bardzo istotnej dziedzinie życia społecznego, a mianowicie wychowaniu młodzieży. "Ziemię Myślenicką" tworzy utalentowana młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak również osoby pracujące w różnych miejscach i zawodach. Tych wszystkich ludzi, łączy wspólne zamiłowanie do tańca, muzyki i śpiewu.
  Rodzinę, jaką tworzy "Ziemia Myślenicka" należy traktować z wielkim szacunkiem i podziwem dla ich pracy i sukcesu. Jednak i ten niezmącony jak pozornie mogłoby się wydawać sukces, jak wszystko na tym świecie ma swoje wzloty i upadki. Dramatem Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" jest brak chętnych tancerzy, szczególnie tych płci męskiej.
  Młodzi tancerze i muzycy rok rocznie uczestniczą w kondycyjnych obozach letnich, podczas których szlifują repertuar i kondycję. "Ziemia Myślenicka" pracowała nie jednokrotnie w Polsce, Słowacji oraz nad Węgierskim jeziorem Balaton. Ubiegłe wakacje minęły pod znakiem intensywnej pracy podczas wyjazdu kondycyjnego do Sielpi Wielkiej.
  Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" po mimo wielu trudności, które wciąż napotyka na swojej drodze, brnie do przodu z przekonaniem, że wszystko jeszcze przed nim.

Autor: Piotr Szewczyk
Źródło: Gazeta Myślenicka
Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.