3 czerwca 2020 r.
 Tańczyli i promowali

Tańczyli i promowali

Zespół Pieśni i Tańca ''Ziemia Myślenicka'' wrócił z dwutygodniowego tournée w Indiach. Moc wrażeń i radość z tego, że szczęśliwie wrócili mieszała się z pytaniami, co tutaj się działo, kiedy ich nie było.

– Bardzo szybko przekonałem się, że opowieści o Indiach nie są przesadzone. Tam naprawdę u stóp eleganckich wieżowców ludzie mieszkają w lepiankach. Na ulicach robią wszystko: żyją, umierają, jedzą, rodzą. To straszne. Do tego jeszcze święte krowy – wspomina Piotrek Szewczyk, kierownik organizacyjny zespołu.

Opowiada, że kiedy stado krów przemierzało w spokoju ulice, mieszkańcy zatrzymywali się z pobożnością. Stali tak w korkach – które czasami miały kilka kilometrów – i czekali, dopóki krowy nie przejdą.

Obok egzotyki, był czas na prezentację tego, co w polskiej kulturze najpiękniejsze. Zespół pierwsze dni spędził w New Delhi, gdzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Form Artystycznych, w którym uczestniczyły zespoły młodzieżowe z całego świata. Zachwycała kolorowymi strojami, a także kapelą, która jako jedna z nielicznych na festiwalu, przygrywała swojemu zespołowi na żywo.

– Zaczęliśmy wszyscy od wspólnego występu, podczas którego tańczyliśmy do hinduskiej muzyki. Mieliśmy okazję zaprezentować przed tamtejszą publicznością nasze najpiękniejsze tańce. Bardzo się podobało. Otrzymywaliśmy zawsze duże brawa – mówi Piotrek Szewczyk.

Wszyscy uczestniczyli w warsztatach, podczas których uczyła się układów tanecznych od swoich kolegów.

Zespół przeżył w Indiach wiele przygód. Do miło wspominanych niespodzianek należy spotkanie z tamtejszym attaché wojskowym, który pochodzi z Sułkowic i znane są mu Myślenice, a także sam zespół.

Młodzież z zespołu, obok New Delhi, zwiedziła także inne miasta: Agrę, Amricar, Chandigar, Ludhjanę. W każdym z tych miast dawali koncerty. Była to okazja nie tylko do zaprezentowania zespołu, ale także do promocji Polski. Niektórzy mieszkańcy myśleli, że to część Związku Radzieckiego.

– Nasz rikszarz myślał nawet, że mówimy po niemiecku. Dlatego myślę, że opowieści o Polsce i ulotki, które rozdawaliśmy, pozwolą mieszkańcom Indii lepiej poznać nasz kraj. Na pewno dużo wiedzą o nim rodziny, które poznaliśmy podczas pobytu – mówi Piotrek Szewczyk.

Źródło: Gazeta Krakowska
Autor: Anna Stożek

 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.