23 października 2020 r.
 Wielka gala z dedykcją


W odnowionej Sali widowiskowo–kinowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu odbył się doroczny koncert galowy Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy „Ziemia Myślenicka”. Koncert stał się także okazją do dokonania podsumowań całorocznej działalności. Sala pękała w szwach.

Trzeba było dostawiać rzędy krzeseł, aby usadzić wszystkich chętnych do obejrzenia występu, m.in. sekretarza stanu w MSZ Paweł Kowala, eurodeputowanego Leopolda Rutowicza, posła Marka Łatasa oraz przedstawicieli władz miast i powiatu.
Prowadzący koncert kierownik organizacyjny „Ziemi Myślenickiej” Piotr Szewczyk przypomniał tegoroczne osiągnięcia zespołu, m.in. tournée po Indiach, pozyskanie funduszy na zakup strojów, opracowanie nowego programu (suita rzeszowska) oraz występ w programie TVP.
– Udało nam się osiągnąć wiele dobrego – powiedział. – Nasz sukces to nie tylko efekt ciężkiej pracy członków zespołu, ale także wspaniałej współpracy z mecenasami kultury, wśród których nie sposób nie wymienić Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta i Gminy. To właśnie naszym mecenasom i wszystkim sympatykom dedykujemy dzisiejszy koncert.
Galowy występ „Ziemia Myślenicka” rozpoczęła od suity łętowsko–tokarskiej. Potem zaprezentował suitę pieśni i tańców lubelskich, pieśni z okolic Fałkowic, suitę rzeszowską, kołysanki w wykonaniu kapeli, mazura, pieśni z okolicy Wiśniowej oraz bandaburek z krakowiakami. „Ziemia Myślenicka” to zespół, którego program ogląda się z najwyższą przyjemnością. Wspaniałe, kolorowe stroje, świetna choreografia, dynamiczne układy, rozbudowana instrumentalnie kapela, świetnie śpiewający chór – dzięki temu ponad dwugodzinne widowisko oglądało się z zapartym tchem. Zanim jednak na scenie
pojawili się tancerze, Piotr Szewczyk podziękował za pomoc czterem osobom: Pawłowi
Kowalowi, Markowi Łatasowi, burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu oraz dyrektorce
MOKiS Małgorzacie Werner.
W „Ziemi Myślenickiej” występują 52 osoby. Dziewięć tworzy kapelę, 16 chór, reszta – to członkowie baletu. Kierownictwo artystyczne sprawuje Agnieszka Dudek, przygotowaniem wokalnym zajmuje się Wojciech Knaś, natomiast przygotowaniem kapeli Aurelia Bogacka– Prokocka. Realizatorem dźwięku i światła podczas galowego koncertu był Marek Hajto, scenografię przygotowali: Barbara Kmiecik, Agnieszka Dudek i Piotr Szewczyk.
Tekst i fot. (MH)

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.