31 października 2020 r.
 Spotkanie z kulurą ludową

Spotkania z kulturą ludową

Żeby ludowa tradycja nie zaginęła, trzeba ją kultywować. W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu czyniono to przez trzy tygodnie.
– Chcieliśmy propagować polski folklor zwłaszcza wśród młodzieży, u której wiedza o kulturze ludowej szczególnie może zanikać – mówi dyrektor MOKiS, Anita Werner – Dlatego podczas każdej edycji festiwalu organizujemy dla uczniów szkół średnich warsztaty ludowego rzemiosła.
Okazało się, że pomysł zdobył rzeszę młodych entuzjastów. W tym roku stu uczniów uczyło się wykonywać rzeźby ceramiczne, wiklinowe przedmioty i ozdoby z bibuły. Efekty ich pracy to pięknie ozdobiona sala Domu Ludowego, w którym odbyła się finałowa gala.
W ramach MJF odbyły się też konkursy na ozdoby z bibuły i wikliny. Wzięli w nim udział ci, którzy na co dzień trudnią się ludowym rzemiosłem.
– Mamy kontakty z osobami wykonującymi ozdoby ze słomek i bibuły – mówi Barbara Kmiecik z MOKiS – Zapraszamy je do udziału w konkursie. Chętnie się zgadzają i przyprowadzają swoje córki i wnuczki, które biorą udział w takim samym konkursie dla dzieci i młodzieży.
Myślenicka Jesień to także występy sceniczne. Co roku organizatorzy starają się zapraszać coraz to nowe zespoły, aby widzowie poznawali folklor z różnych stron Polski. W tym roku do Myślenic zawitał zespół pieśni i tańca ''Ziemia Suska'' z Suchej Beskidzkiej.
– Publiczność niejednokrotnie dołącza do zespołu i tańczy z nim na scenie – mówi Anita Werner – Bo wieczory w ramach „Jesieni” to przede wszystkim świetna zabawa.
A po zabawie warto napełnić żołądek. I właśnie dlatego można było również posmakować tradycyjnych potraw regionalnych, serwowanych przez koła gospodyń z różnych stron Polski.
Ostatni wieczór w ramach spotkań z kulturą ludową, uświetnił swym występem Zespół Pieśni i Tańca ''Ziemia Myślenicka''. Widzowie obejrzeli i usłyszeli m. in. suitę łętowsko-tokarską (pieśni i tańce z okolic Łętowni i Tokarni) i pieśni z okolic Wiśniowej, a także krakowiaka i mazura.
MOKiS już myśli o kolejnej edycji MJF.
– Chcemy rozszerzyć ofertę o warsztaty dla dorosłych – zdradza dyrektor Anita Werner – Co innego jest przecież widzieć ozdoby z bibułki, a co innego jest samemu je robić. Jestem przekonana, że wielu ludzi będzie chciało spróbować.
(sko)

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.