23 października 2020 r.
 Będą nowe stroje

Będą nowe stroje

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka już może zaliczyć ten rok do bardzo udanych. Obok zainteresowania ze strony młodzieży, która coraz chętniej przychodzi na zajęcia, zespół czeka tourne do Indii, a także zakup kompletu nowych strojów rzeszowskich. Wszystko dzięki dotacjom.

Obecny kierownik zespołu, Piotr Szewczyk, przygotował dwa projekty. O dotację wystąpił do Ministerstwa Kultury. Jeden z projektów to wyjazd ZPiT Ziemia Myślenicka do Indii na dziesięciodniowe tourne. Drugi, który pośrednio z tym wyjazdem jest związany, to dofinansowanie zakupu strojów rzeszowskich.

– Suita rzeszowska, którą mamy w swoim repertuarze, to naszym zdaniem jedna z najbardziej żywiołowych i najładniejszych. Dlatego tak ważne będzie dla zespołu, wystąpienie w Indiach już w nowych strojach – mówi choreograf zespołu, Agnieszka Dudek.

Podczas listopadowego koncertu, jaki zespół dał przed własną publicznością, pary pokazały się w strojach rzeszowskich, ale wypożyczonych. Postanowili zrobić wszystko, żeby zdobyć własne. Zakup strojów dofinansowany jest z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice w kwocie 18 tys. zł. Reszta pieniędzy – 25 tys. zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury, w ramach programu: Zachowanie dziedzictwa narodowego. Jest to maksymalne dofinansowanie, jakie mogło przyznać ministerstwo.

– Ta dotacja jest bardzo ważna dla zespołu, ponieważ możliwości finansowe, jakimi jesteśmy w stanie dotować Ziemię Myślenicką z Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, na pewno na taki zakup nie pozwoliłyby – mówi Anita Werner, dyrektorka MOKiS.

– Posiadanie przez zespół takich strojów na własność z całą pewnością rozszerza naszą ofertę artystyczną – dodaje kierownik Piotr Szewczyk. (anka)

 

Copyright © 2006 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Partner: Paintball Kraków - Myślenice Projekt i wykonanie: Agencja Hotmind.